Polska Wiadomości

Znany ksiądz apeluje: odebrać Zełenskiemu Order Orła Białego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

-Musi paść pytanie, czy władze polskie będą zdolne odebrać Order Orła Białego prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu – stwierdził ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski na antenie Radia Wnet.

Znany ksiądz apeluje: odebrać Zełenskiemu Order Orła Białego. Pytany w Radiu Wnet o ostatni kryzys w relacjach polsko-ukraińskich, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski stwierdził, że to kolejny przykład “budowania zamków na piasku”.

– Ewangelia mówi, że trzeba budować na skale, czyli na prawdzie, na osądzeniu sprawców ludobójstwa, ale także na relacjach, że my wam pomagamy, a wy nam dajecie to czy tamto. I to jest skała – tłumaczył kapłan. –A tu się buduje na piasku, czyli niestety, po raz kolejny to powtórzę, jak pan prezydent, że on kocha Zełenskiego, Zełenski kocha jego, Ukraińcy są wdzięczni, niczego nie wymagamy, wszystko dla Ukrainy, nic dla Polski. No i to się sypie, rozpada się na naszych oczach – ocenił.

Jego zdaniem problemy w relacjach Polski z Ukrainą nie dotyczą tylko importu zboża, ale także wybuchu rakiety w Przewodowie na Podlasiu w zeszłym roku. –To jest sprawa śmierci dwóch polskich obywateli, gdzie Zełenski kłamał i kłamie nadal, że to była rakieta rosyjska, a nie ukraińska. To jest właśnie to kłamstwo, że Wołyń kogoś zabił i to, co jest najbardziej dla wielu środowisk najboleśniejsze – ciągły zakaz ekshumacji polskich obywateli – argumentował.

–A co się dzieje po stronie polskiej? Zełenski pomimo tych kłamstw i oszustw dostaje Order Orła Białego. Jakie to budowanie na skale? Nic dziwnego, że zboże jest tylko jednym z elementów tego fałszywego sojuszu, a jak podkreślam sojusz jest potrzebny, ale na innych zasad, nie na takim mitomaństwie – podkreślił ks. Isakowicz-Zaleski.

Według kapłana polscy politycy przesadnie dowartościowują Zełenskiego, który w żaden sposób sobie na to nie zasłużył. –Postawiono na kogoś, kto budzi tak ogromne kontrowersje. Teraz musi paść pytanie, czy władze polskie będą zdolne odebrać Order Orła Białego Zełenskiemu, który moim zdaniem na to kompletnie nie zasłużył – powiedział.

–Jeżeli prezydent danego kraju zakazuje pochówku ofiar i kłamie, to dlaczego ma dostać Orła Białego? Za co? On w tych relacjach polsko-ukraińskich jest fałszywym przyjacielem. Podejmuje decyzje, które uderzają w polskie interesy. Orła Białego powinien dostać ten przywódca danego narodu, który tego nie robi – stwierdził.

Ksiądz wystosował też apel do Kapituły Orderu o wyjaśnienia w sprawie przyznania Zełenskiemu tego odznaczenia. –Niech ci ludzie wezmą odpowiedzialność za swoje czyny. A nie chowają głowy w piasek, zwłaszcza że w tej kapitule są naprawdę wybitne osoby. Niech kapituła stanie w prawdzie i powie, jakie jest jej stanowisko w tej sprawie – apelował.

Przypomnijmy aktualny skład Kapituły Orderu Orła Białego:

 1. Prezydent RP Andrzej Duda – Wielki Mistrz Orderu, przewodniczy Kapitule
 2. Michał Kleiber – Kanclerz Orderu
  powołany 7 sierpnia 2021 r.
 3. Irena Zofia Romaszewska – Sekretarz Kapituły
  powołana 7 sierpnia 2021 r.
 4. Adam Bujak – członek Kapituły
  powołany 13 czerwca 2023 r.
 5. Wojciech Roszkowski – członek Kapituły
  powołany 7 sierpnia 2021 r.
 6. Bronisław Wildstein – członek Kapituły
  powołany 13 czerwca 2023 r.

Polecamy również: Koniec z żebractwem i darmową pomocą. USA stawiają Ukrainie twarde warunki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!