Wiadomości

Znów zaostrza się konflikt w Katalonii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W telewizyjnym orędziu Carles Puigdemont zwrócił się do lokalnego parlamentu o zwołanie posiedzenia, by oficjalnie odpowiedzieć na działania Madrytu. Jak stwierdził na wszystkie próby dialogu hiszpański rząd odpowiadał „albo milczeniem albo represją”. Według katalońskiego przywódcy, Madryt chce faktycznie zlikwidować lokalną władzę a przez to demokratyczną wolę mieszkańców regionu.

Jak mówił Carles Puigdemont, samorząd autonomiczny Generalitat nie jest instytucją, która narodziła się w obecnej hiszpańskiej konstytucji. – To co mamy osiągnęliśmy zawsze dzięki sile ludzi i demokracji – mówił kataloński przywódca.

Carles Puigdemont przemówił również po hiszpańsku i angielsku. W tym pierwszym języku powiedział, że to, co dzieje się w Katalonii to „atak na demokrację”, który otwiera drzwi do nadużyć tego samego rodzaju w innych częściach kraju. Przemawiając po angielsku, Puigdemont podkreślił, że Katalonia to „starożytny europejski naród”. Dodał, że decydowanie o własnej przyszłości to nie przestępstwo.

Czytaj też:

Rząd Hiszpanii wystąpił o rozwiązanie autonomicznych władz Katalonii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!