Wiadomości

Rośnie liczba imigrantów przybywających na greckie wyspy, mieszkańcy zaniepokojeni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zwiększa się niepokój mieszkańców greckich wysp z powodu nasilonego napływu migrantów. Trwa on od sierpnia głównie na Lesbos, Chios i Samos i coraz bardziej dzieli lokalne społeczeństwo.

Tylko od poniedziałku do czwartku rano na greckie wyspy we wschodniej części Morza Egejskiego przybyło ponad 600 migrantów. Od dłuższego czasu brakuje dla nich miejsc w lokalnych ośrodkach, wokół których rozstawiane są kolejne namioty. Coraz gorsze warunki i przeludnienie powodują nasilenie konfliktów między grupami różnych narodowości. 

Na Lesbos Afgańczycy domagają się traktowania ich na równych prawach z Syryjczykami i urządzają demonstracje. Rośnie też niezadowolenie i niepokój mieszkańców wysp. 

– Ta sytuacja rodzi strach, bo mamy dzieci. Wszyscy rodzice o tym rozmawiają i boją się puszczać dzieci same – powiedziała Polskiemu Radiu Dimitra, która mieszka obok ośrodka dla uchodźców. Większość mieszkańców żąda natychmiastowej ewakuacji z wysp wszystkich przybyszów. Na Samos odbędzie się dziś w związku z tym demonstracja. Drugi protest przeciwko antyimigracyjnej polityce Unii Europejskiej organizują tam z kolei lewicowe organizacje.

Na Lesbos przebywa około 6 tysięcy migrantów, a na greckich wyspach we wschodniej części Morza Egejskiego – łącznie kilkanaście tysięcy.

/IAR/

Stanisław Michalkiewicz! Stanisław Krajski! Ewa Kurek! Radosław Sikora i inni autorzy w Nowym numerze Magna Polonia! Sprawdź już teraz!! Kupując wpierasz wolne media!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!