Wiadomości

Zełenski ostro do Macrona: Dobrze się bawiliście z Putinem?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Francji Emmanuel Macron gościł ostatnio u Władimira Putina w Rosji. Jak informowały media, tego samego dnia miał wylecieć na Ukrainę, ale został dłużej (na noc) w Moskwie. Gdy wreszcie pojawił się w Kijowie, nie umknęło to uwadze prezydenta Ukrainy. – Wczoraj po kolacji w Moskwie dobrze bawiliście się z Putinem? – zapytał swojego francuskiego odpowiednika Wołodymyr Zełenski.

Jak już pisaliśmy, prezydent Francji odbył wczoraj pięciogodzinną rozmowę z prezydentem Rosji:

Macron: Nadchodzące dni będą decydujące w kwestii rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Po spotkaniu z Putinem Macron miał udać się niezwłocznie – jeszcze tego samego dnia – do Kijowa. Tam miał mieć nocleg, ale w ostatniej chwili zmieniono plany i na rosyjską prośbę francuski prezydent został w Moskwie.

– Wczoraj po kolacji w Moskwie dobrze bawiliście się z Putinem, co nie? – zapytał Zełenski cytowany przez Daniela Szeligowskiego, eksperta Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

– Putin powiedział mi, że nie doprowadzi do żadnej eskalacji na Ukrainie – zapewnił Macron Zełenskiego. Zastrzegł, że „choć udało się znaleźć w kilku kwestiach dotyczących kryzysu wokół Ukrainy punkty zbieżne z Rosją, to jednak różnice w podejściu nadal się utrzymują”. – Następne dni będą decydujące i będą wymagały intensywnych dyskusji, które będziemy wspólnie prowadzić – ocenił.

Jak zauważa portal TVP Info, zdaniem przedstawicieli Ukrainy Francja i Niemcy nie są wystarczająco stanowcze wobec Rosji. Największe kraje zachodniej Europy ustępują Putinowi i wciąż dopuszczają choćby uruchomienie Nord Stream 2. Dla obywateli Ukrainy jest to niedopuszczalne. Gdy w Kijowie pojawiła się ostatnio szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock, prezydent Zełenski odwołał spotkani:

Spotkanie Zełenskiego z Baerbock zostało odwołane z powodu odmowy wsparcia Kijowa przez Berlin?

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!