Wiadomości

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR przybył na Białoruś, by sprawdzić gotowość wojsk do ćwiczeń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Walerij Gierasimow, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji, przybył na Białoruś, aby monitorować gotowość rosyjskich wojsk do udziału w ćwiczeniach „Союзная решимость” – poinformowano w środę w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej.

„Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej generał armii Walerij Gierasimow przybył do Republiki Białorusi w celu monitorowania gotowości jednostek i oddziałów wojskowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do udziału we wspólnych rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach Союзная решимость” – czytamy w komunikacie.

Podkreślono, że ćwiczenia stanowią ostatni etap przeglądu stanu gotowości wojsk, która rozpoczęła się w styczniu, zgodnie z decyzją prezydentów Federacji Rosyjskiej i Białorusi. W drugim etapie przeglądu, który zaplanowano na okres od 10 lutego do 20 lutego, odbędą się wspólne ćwiczenia „Союзная решимость – 2022”, w ramach których przećwiczone zostaną tłumienie i odpieranie agresji zewnętrznej, a także przeciwdziałanie terroryzmowi i ochrona interesów Państwa Związkowego.

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, podczas ćwiczeń będą podejmowane działania na rzecz wzmocnienia ochrony granicy państwowej, aby zapobiec przenikaniu uzbrojonych grup bojowników, blokowanie kanałów dostaw broni i amunicji, a także tropienie i niszczenie nielegalnych formacji zbrojnych oraz grup sabotażowych i szpiegowskich wroga. Praktyczne działania wojsk odbywać się będą na poligonach domanowskim, Gożskim, Obuz-Lesnowskim, brzeskim i osipowickim oraz na lotniskach Baranowicze, Łuniniec, Lida i Moczuliszcze.

O koncentracji wojsk Wschodniego Okręgu Wojskowego na Białorusi pisaliśmy tutaj (przy czym należy zaznaczyć, że od tamtej pory ilość wojsk uległa dalszemu zwiększeniu):

/TASS/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!