Europa Wiadomości

Zełenski jest naciskany przez Zachód w sprawie rozmów pokojowych?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprzeczył jakoby wojna Ukrainy z Rosją znalazła się w „impasie”, odpierając sugestie, że zachodni przywódcy lobbowali na rzecz rozmów pokojowych.

Zełenski jest naciskany przez Zachód w sprawie rozmów pokojowych? Rozległa linia frontu między obiema walczącymi stronami ledwo się poruszyła w ciągu prawie roku, a jeden z wyższych urzędników ukraińskich ostrzegł w tym tygodniu, że konflikt utknął w martwym punkcie. To jasny sygnał do rozpoczęcia co najmniej rozmów rozejmowych.

-Czas minął, ludzie są zmęczeni… Ale to nie jest impas – powiedział Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie, na której wystąpił wraz z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Ukraiński przywódca odrzucił także pomysł, że kraje zachodnie wywierają na niego presję, aby rozpoczął negocjacje z Rosją. Zapytano go o tę kwestię w związku z doniesieniami, że urzędnicy amerykańscy i unijni rozmawiali z Kijowem na temat skutków takich rozmów.

-Nikt z naszych partnerów nie wywiera na nas presji, abyśmy spotkali się z Rosją, porozmawiali z nią i coś jej dali – odpowiedział.

Wojna trwa już 20. miesiąc, a Ukraina walczy o jakiekolwiek sukcesy w swojej kontrofensywie. Zełenski rutynowo spotyka się z zachodnimi przywódcami, próbując zażegnać zmęczenie konfliktem.

Prezydent powiedział, że wojna między Izraelem a Hamasem również odciągnęła uwagę od Ukrainy i stwierdził, że taki jest „cel Rosji”.

-Oczywiście jasne jest, że wojna na Bliskim Wschodzie, ten konflikt odwracają uwagę – powiedział Zełenski. -Byliśmy już w bardzo trudnych sytuacjach, kiedy prawie nie skupiano się na Ukrainie. Jestem absolutnie pewien, że przezwyciężymy tę trudność – dodał.

Zwolennicy Ukrainy, w tym Stany Zjednoczone, utrzymują, że są gotowi wspierać Kijów militarnie i finansowo tak długo, jak będzie to konieczne dla pokonania Rosji.

Polecamy również: Kolejny Ukrainiec groził Polce nożem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!