Europa Wiadomości

Wielka Brytania chce zakazać wielkiego propalestyńskiego marszu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przez zachodnią Europę wciąż przetaczają się protesty przeciwko żydowskim zbrodniom wojennym na palestyńskich cywilach. Kolejny, duży marsz ma odbyć się w Londynie, w dniu 11 listopada br. Czy jednak do niego dojdzie?

Wielka Brytania twierdzi, że propalestyński marsz w Dzień Rozejmu jest „całkowicie nie do przyjęcia”. Tysiące demonstrantów maszerowało już dwa razy przez centrum Londynu, aby zademonstrować solidarność z narodem palestyńskim i żądać natychmiastowego zawieszenia broni w celu zakończenia wojny w Strefie Gazy. Ostatni z tych marszów miał miejsce 21 października br.

Kolejny marsz został zgłoszony na 11 listopada. Tymczasem rząd Wielkiej Brytanii próbuje zakazać propalestyńskiego protestu, z uwagi na datę. Chodzi o w dzień oznaczony jako Dzień Rozejmu. Według ministra spraw wewnętrznych ma to być „obrażanie milionów przyzwoitych Brytyjczyków”.

Premier Rishi Sunak napisał do komisarza policji metropolitalnej Sir Marka Rowleya publiczny list, w którym oświadczył, że protesty stanowią „wyraźne niebezpieczeństwo” dla wspomnień wojennych, które mogą zostać „zbezczeszczone”. Podczas gdy Suella Braverman, która wcześniej stwierdziła, że noszenie palestyńskiej flagi „może być niezgodne z prawem”, stwierdziła, że „całkowicie niedopuszczalne jest profanowanie Dnia Rozejmu poprzez marsz nienawiści przez Londyn”.

Z drugiej strony, emerytowany piłkarz i prezenter telewizyjny Gary Lineker nie zgodził się z tym. Odnosząc się do tej kwestii na X, napisał: „Maszerowanie i wzywanie do zawieszenia broni i pokoju, aby nie zginęło więcej niewinnych dzieci, tak naprawdę nie jest definicją marszu nienawiści”.

Dzień Rozejmu to dzień pamięci narodowej, związany z rocznicą zakończenia I Wojny Światowej (rozejm na froncie zachodnim wszedł w życie właśnie 11 listopada).

Polecamy również: Kolejny Ukrainiec groził Polce nożem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!