Europa Wiadomości

Epidemia żółtaczki na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podają ukraińskie media, już w kraju rozprzestrzenia się wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A). Obecnie, przypadki wykryto już łącznie w pięciu obwodach. Czynniki rządowe uspokajają i twierdzą, że to nie jest epidemia.

Epidemia żółtaczki na Ukrainie? Pod koniec października br. szereg przypadków zakażenia WZW A stwierdzono w Winnicy, a krotko później w innych miejscowościach obwodu winnickiego. W związku z sytuacją, ogłoszono tam stan nadzwyczajny. Ponadto, przypadki zakażeń stwierdzono też w obwodach tarnopolskim i iwanofrakiwskim (stanisławowskim).

W sobotę 4 listopada br. poinformowano, że kolejne zakażenia odnotowano w obwodach zakarpackim i dniepropietrowskim. W tym ostatnim zarejestrowano jak dotąd 32 przypadki infekcji WZW A. Tamtejsi specjaliści informują, że w poprzednich latach wzrost zachorowań stwierdzono w sezonie 2014-2015 i 2019-2020. Ich zdaniem, tego rodzaju cykliczność jest dla tej choroby charakterystyczna. Zaznaczono, że zakażenie odbywa się najczęściej kontakt ze skażonymi produktami żywnościowymi, wodą, a także przed brudne ręce i przedmioty.

Ukraińskie ministerstwo zdrowia oświadcza, że obecnie nie ma powodów, by wprowadzać kwarantannę. Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Zakarpackiej Obwodowej Administracji Wojskowej, Anatolij Pszenycznyj poinformował, że do szpitali na obszarze tego obwodu trafiło jak dotąd 11 osób, zdiagnozowanych z WZW A, w tym pięcioro dzieci. Według niego, od początku roku na Zakarpaciu stwierdzono 125 przypadków zachorowań na tzw. żółtaczkę typu A. Źródłem infekcji są wyłącznie ludzie.

Pszenycznyj uspokaja i twierdzi, że nie ma powodów, by mówić o epidemii. Wyjaśnił, że liczba zakażeń i zachorowań w danym środowisku, np. w rodzinie czy klasie szkolnej, jest za niska.

Jak pisał portal Kresy.pl, w związku z rozprzestrzenianiem się WZW A w obwodzie winnickim, zdecydowano tam o wzmocnieniu kontroli czystości i dezynfekcji w środkach transportu publicznego, a także kontroli przestrzegania wymagań sanitarno-higienicznych i przepisów przeciwepidemicznych na targach. Wprowadzono też tymczasowy zakaz organizowania jarmarków i wydarzeń, na których sprzedaje się produkty spożywcze domowej roboty. Będą również dodatkowe kontrole w przedsiębiorstwach, których praca jest związana z dostarczaniem produktów spożywczych.

Ponadto, w Winnicy wprowadzono naukę zdalną, w tym również w przedszkolach oraz klasach sportowych i artystycznych. W regionie trwa szczepienie lekarzy i innych pracowników służby zdrowia, zaangażowanych w eliminowanie ognisk WZW A. Zabezpieczono też zaopatrzenie szczepionek dla szczepienia dzieci.

Sytuacja najprawdopodobniej pogorszy się zimą, gdy Rosjanie ruszą z kampanią powietrzną przeciwko infrastrukturze energetycznej, ciepłowniczej i wodociągowej.

Polecamy również:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!