Wiadomości

Zakończył się proces odbioru pierwszych dwóch czołgów Leopard 2PL

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zakończył się proces odbioru pierwszych dwóch czołgów Leopard 2PL. Prace zmierzające do odbioru kolejnych trzech pojazdów mają zakończyć się jeszcze w tym tygodniu. Formalny odbiór pojazdów to ważny etap w programie, umożliwiający rozpoczęcie dostawy kolejnych partii pojazdów – poinformowała na twitterze Polska Grupa Zbrojeniowa.

Wojsko Polskie na początku maja zakończyło procedury związane z testami i badaniami czołgów Leopard 2A4 zmodernizowanych do standardu Leopard 2PL. W tym tygodniu armia odebrała dwa pierwsze unowocześnione wozy. Wraz z trzema kolejnymi, których odbiór ma się zakończyć jutro, zostaną one przekazane wojsku.

Leopardy mają zainstalowane dodatkowe opancerzenie, wymienione systemy stabilizacji armaty i napędu wieży, unowocześnioną armatę Rh-120 L44, która została m.in. przystosowana do nowych typów amunicji. W czołgach ulepszono także systemy optoelektroniczne przeznaczone dla dowódcy i działonowego, w tym zainstalowaną kamerę termowizyjną III generacji typu KLW-1 Asteria. Pierwszych pięć zmodernizowanych wozów w najbliższych dniach dotrze do Centrum Szkolenia Leopard, a docelowo wzmocnią 1 Warszawską Brygadę Pancerną.

Przypomnijmy, że w myśl umowy z grudnia 2015 roku, zawartej między Inspektoratem Uzbrojenia a Polską Grupą Zbrojeniową, modernizacji podlegać miało 128 czołgów Leopard 2A4 używanych przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej do wersji Leopard 2PL. W 2018 roku umowę aneksowano i zdecydowano o modernizacji kolejnych czternastu sztuk. W sumie więc zmodernizowanych miało zostać 142 czołgów. Harmonogram umowy przewidywał, że pierwsze 7 zmodernizowanych czołgów miało trafić do Sił Zbrojnych RP jeszcze w 2018 roku, a kolejnych 57 egzemplarzy w 2019 roku.

Wartość kontraktu początkowo opiewała na 2,415 mld PLN, później jednak wzrosła do 3,29 mld PLN. To efekt wspomnianego już aneksu nr 2 oraz aneksu nr 5 o wartości 568,9 mln PLN podpisanego 24 grudnia 2019 roku, w którym Wykonawca zobowiązał się do przywrócenia do pełnej sprawności technicznej wszystkich modernizowanych wozów. Aneks nr 5 wydłużył również termin realizacji umowy z końca 2021 roku do 31 lipca 2023 roku.

– Pierwsze Leopardy 2PL przekazane zostaną „jeszcze w tym miesiącu”. 7 czołgów planowano na 2018 r, 57 na 2019 r. ale „opóźnienia w realizacji uniemożliwiały przekazanie” – mówił 16 stycznia na posiedzeniu Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Miesiąc później rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek poinformował, że testy prototypu czołgu Leopard 2PL nadal trwają. Przewidywał przy tym, że zakończą się one w marcu tego roku, a na przełomie I i II kwartału br. Wojsku Polskiemu przekazane zostaną pierwsze czołgi.

Ale i ten termin nie został dotrzymany… Na pytanie zadane w tej sprawie przez Dziennik Zbrojny Inspektorat Uzbrojenia odpowiedział:

„Dokonano oceny uzyskanych wyników z dotychczas zrealizowanych testów prototypu zmodernizowanego czołgu Leopard 2PL i na tej podstawie Wykonawca został wezwany do jak najszybszego zrealizowania wygenerowanych zaleceń i rekomendacji, których wdrożenie warunkuje formalne zakończenie testów z wynikiem pozytywnym.

Jednoznaczne potwierdzenie wyników będzie możliwe po wdrożeniu przez Wykonawcę wszystkich zaleceń i rekomendacji. Na dzień dzisiejszy pozostało kilka wymagań, które muszą zostać dodatkowo potwierdzone stosownymi testami uzupełniającymi.

Dokonanie ostatecznej oceny spełnialności wszystkich wymagań zostanie zrealizowane na podstawie dostarczonych przez Wykonawcę protokołów ze sprawdzeń uzupełniających”.

Wygląda jednak na to, że wreszcie temat ruszył…

Czytaj też:

Pięść pancerna Sił Zbrojnych RP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!