Wiadomości

Zakończenie działań wojennych stało się dla nich początkiem nowego rozdziału ich życia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Druga wojna światowa, która zakończyła się w Europie wiosną 1945 roku, nie dała tysiącom polskich żołnierzy oczekiwanego powrotu do Ojczyzny, za którą gotowi byli przelewać krew w czasie działań zbrojnych. Jednymi z najbardziej znienawidzonych przez system ustanowiony nad Wisłą na sowieckich bagnetach byli żołnierze II Korpusu Polskiego. Świadkowie „sowieckiego raju” zaledwie kilka lat wcześniej cudem uniknęli śmierci z rąk jednego z agresorów na Polskę w 1939 roku.

Zakończenie działań wojennych stało się dla nich początkiem nowego rozdziału ich życia, polegającym na znalezieniu swojego miejsca na ziemi. Swoje spojrzenia tysiące z nich skierowało na Argentynę. Tam pracując, zakładając rodziny, zawsze w sercu swym nosili Polskę.

Obecnie w polskiej szkole sobotniej im. Tysiąclecia Chrztu Polski w Martin Coronado znajduje się Muzeum Wojska Polskiego im. por. dr. Antoniego Sołowieja. Zostało ono otwarte 13 października 1968 roku przez kard. Władysława Rubina.

Muzeum posiada, m.in. mapy o tematyce wojennej, odznaczenia wojskowe, mundury wojskowe. Wśród zachowanych eksponatów muzealnych, wiele związanych jest z tułaczką polskiego żołnierza przez teren Związku Sowieckiego. Muzeum posiada dodatkowo w swoich zbiorach pamiątki po udziale żołnierzy polskiego pochodzenia w wojnie w 1982 roku.

Wszystkich, którzy planują podróż do Argentyny zachęcamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca, po wcześniejszym zgłoszeniu. Adres Muzeum to:

ul. Św. Jana Pawła II

2360 Martin Coronado
Prow. Buenos Aires (Argentyna)
Tel: 54 1148420589

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!