Felietony

O prześladowaniu chrześcijaństwa w Polsce współczesnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We wrześniu 2018 roku opinia publiczna w Polsce została poinformowana przez media od lewa do prawa o wybiciu szyby w gdańskiej synagodze. Sprawcę tego zdarzenia policja ujęła, a prokuratura postawiła mu zarzuty narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu kara do trzech lat więzienia. Mężczyzna usłyszał też zarzuty złośliwego przeszkadzania aktowi religijnemu oraz obrazy uczuć religijnych[1].

W związku z tym wydarzeniem, głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda, który stwierdził m.in.: Z ogromnym bólem przyjąłem akt barbarzyństwa, do którego doszło w Gdańsku, kiedy ktoś rzucił kamieniem w okno synagogi w czasie modlitwy Jom Kippur. W podobnym tonie wypowiadał się ówczesny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz[2]. Swoje zdanie wyraziła również ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce, która potępiła ten akt, dokonany przez cierpiącego na zaburzenia psychiczne mężczyznę[3]. Jak jednak postępują polskie władze, kiedy ostrze ataku kierowane jest w stosunku do wartości chrześcijańskich, miejsc kultu lub bezpośrednio atakuje się przedstawicieli Kościoła katolickiego w Polsce?

Rok po wydarzeniach związanych z wybitą szybą w Gdańsku w tym samym mieście, pod patronatem prezydent miasta Aleksandry Dulkiewicz, miał miejsce marsz środowisk lesbijek, gejów, biseksualistów i transwestytów (w mediach skrótowo opisywanych jako LGBT), podczas którego doszło do skandalicznej profanacji katolickiej procesji i Najświętszego Sakramentu[4]. W momencie powstania oburzenia zachowaniem środowisk, które głoszą o powszechnym szacunku i tolerancji prezydent miasta Gdańska, patronująca temu wydarzeniu, pytała retorycznie, początkowo w rozmowie na Twitterze z Szymonem Rumanem, wiceminister cyfryzacji w latach 2015-16: „Szymonie drogi, ale kto tu się nabija z katolików? Miłość nie wyklucza nikogo”. Dopiero po kilku dniach wystosowała bardziej stanowczą odpowiedź, kiedy incydent odbił się głębokim echem po całym kraju[5]. Do równie skandalicznego wydarzenia na osławionych „marszach tolerancji” doszło w Warszawie w czerwcu 2019 roku, kiedy to aktywista środowisk lesbijek, gejów, biseksualistów i transwestytów dokonał sprofanowania Mszy świętej[6].

Incydenty te są efektem trwającej od lat „cichej zgody” na publiczne znieważanie wartości i symboli religijnych. Warto w tym miejscu przypomnieć sobie odgrywane na scenach teatrów, mających być miejscem uczty dla dusz wyższą kulturą takich „sztuk” jak „Golgota Picnic” czy „Klątwa”, podczas której m.in. profanowano krzyż – święty znak chrześcijan. Warto przypomnieć również decyzję Sądu Okręgowego w Gdyni z 2013 roku, który uniewinnił Adama „Nergala” Darskiego za podarcie Biblii[7].

Kolejne przykłady znieważania religii katolickiej miały miejsce m.in. w lutym 2019 roku, kiedy to doszło do zbezczeszczenia czterech kaplic różańcowych na Kalwarii Panewnickiej. Dopuszczono się namalowania na drzwiach, figurze Matki Boskiej Bolesnej i innych posągach pentagramów, penisów, napisów „ave satan” i bohomazów[8].

W tym roku (2020 r.) w marcu doszło do zniszczenia i profanacji w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Dokonał tego pijany mężczyzna. Zniszczeniu uległa m.in. mensa ołtarzowa oraz krzyż[9]. Sytuacje takie miały miejsce również w 2019 roku. W czerwcu 46-latek siekierą zniszczył ołtarz w kościele pw. Trójcy Świętej w Rypinie[10].

W stosunku do kapłanów katolickich dochodzi do bezpośrednich ataków fizycznych. Warto w tym miejscu przytoczyć przykład z Wrocławia z czerwca br., gdzie przed kościołem przy ul. św. Jadwigi nieznany sprawca ranił księdza nożem[11]. Podobna sytuacja miała miejsce w lipcu zeszłego roku w Szczecinie[12]. Również w lipcu 2019 roku doszło do ataku na wikarego z  parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku[13]. Przypadków takich można wymieniać więcej.

Polska konstytucja zapewnia w artykule 32 równość wszystkich wobec prawa, a w artykule 31 możemy przeczytać, że (…) Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych[14]. Również kodeks karny w artykule 196 podaje informacje, że:

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2[15].

Powyższe przykłady wskazują jednak, że ataki na Kościół katolicki w Polsce postępują, nie ograniczając się jedynie do słownych gróźb, prowokacyjnych zabiegów, mających na celu doprowadzenie do reakcji katolików, którzy widząc bezczeszczenie symboli ich wiary i brak zdecydowanych kroków władzy centralnej mogą wywnioskować, że zapis konstytucyjny o równości wszystkich wobec prawa jest jedynie miłym życzeniem. Gdyby podobne wydarzenia dotyczyły wyznawców islamu lub judaizmu wszelkie media, przedstawiciele władzy prześcigaliby się w potępianiu tych działań. Jeśli jednak chodzi o uczucia religijne katolików, wszelkie obrażanie i brak szacunku tak łatwo tym osobom podciągnąć pod wyraz sztuki etc. Katolicy w Polsce być może jedynie na papierze stanowią większość, większość która ma płacić jedynie podatki, nie zastanawiając się nad atakami na wartości, w jakich byli wychowani. Atak na chrześcijaństwo w Polsce nie jest przypadkowy. Wszyscy wrogowie Polski, przez Bismarcka, Hitlera, Stalina zdawali sobie sprawę, że z religii katolickiej Polacy czerpią siłę i moc do wytrwania wszelkich przeciwności. Środowiska lewicowe, które atakują chrześcijaństwo, chowając się za hasłami o tolerancji i szacunku, wypełniają ideologiczne testament każdego z wrogów Polski. Dodatkowo zdają sobie sprawę, że próba takiej działalności, jaką od kilkunastu miesięcy obserwujemy w Polsce w stosunku do religii katolickiej, gdyby miała miejsca w stosunku do judaizmu lub islamu spowodowałaby tragiczne dla nich skutki. Warto tu przypomnieć choćby sprawę związaną z karykaturą Mahometa, opublikowaną przez francuskie pismo „Charlie Hebdo”. Nie ma nawet o czym dyskutować, jeśli zaatakowany zostałby fizycznie rabin lub podobnie jak kościoły katolickie sprofanowana synagoga. Wniosek nasuwa się jeden – w państwie, gdzie chrześcijaństwo trwa od ponad 1000 lat, stanowiąc często w latach trudów wsparcie dla polskiego narodu, religia katolicka jest na celowniku wszelkiego rodzaju lewicowych działaczy, mających na celu znieważyć, sprofanować święte wartości dla katolika.

Krzysztof Żabierek

 

[1] https://wprawo.pl/sprawca-wybicia-szyby-w-synagodze-jest-chory-psychicznie-wczesniej-zaatakowal-kosciol/

[2] https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/581535,synagoga-gdansk-atak-policja-zydzi.html

[3] http://niewygodne.info.pl/artykul9/04831-Szyba-w-synagodze-a-atak-na-ambasadora.htm

[4] https://kresy.pl/wydarzenia/skandaliczna-profanacja-i-kpiny-z-katolickich-tradycji-na-trojmiejskim-marszu-rownosci/

[5] https://www.tvp.info/42830161/dulkiewicz-o-profanacji-na-marszu-lgbt-skad-tyle-agresji-wobec-chrzescijanskich-symboli

[6] https://www.tvp.info/43002176/aktywista-srodowisk-lgbt-odprawil-msze-na-paradzie-rownosci-wideo

[7] https://deon.pl/swiat/wiadomosci-z-polski/nergal-uniewinniony-za-podarcie-biblii,254043

[8] https://www.rp.pl/Sluzby-mundurowe/190229611-Zbezczeszczono-kaplice-na-Kalwarii-Panewnickiej.html

[9] https://dziennikzachodni.pl/profanacja-kosciola-w-dabrowie-gorniczej-mezczyzna-zniszczyl-oltarze-sanktuarium-matki-bozej-anielskiej-sprawce-zatrzymali/ar/c1-14872239

[10] https://natemat.pl/275373,podczas-mszy-46-latek-siekiera-zniszczyl-oltarz-w-kosciele-w-rypinie

[11] https://fakty.interia.pl/dolnoslaskie/news-ksiadz-zaatakowany-nozem-przed-kosciolem-we-wroclawiu,nId,3037088

[12] https://www.tvp.info/44529880/atak-na-ksiedza-w-szczecinie-jest-akt-oskarzenia

[13] https://poznan.tvp.pl/48246787/atak-na-ksiedza-w-turku-sa-zarzuty-dla-czterech-osob

[14] https://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm

[15] https://statystyka.policja.pl/st/kodeks-karny/przestepstwa-przeciwko-5/63492,Obraza-uczuc-religijnych-art-196.html

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!