Polska Wiadomości

Z powodu upałów w Polsce zanotowano dramatyczny wzrost pożarów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal regiony.tvp.pl d początku tego roku we wszystkich lasach w Polsce wybuchło ponad 5300 pożarów. Przy czym w samym czerwcu już 480 – powiedział rzecznik prasowy Lasów Państwowych, Krzysztof Trębski.

– I to jest półtora raza więcej niż w roku minionym. A z kolei znacznie więcej niż w całym roku 2017 – stwierdził Trębski.

– Krótko mówiąc, zeszły rok wydawał się kiepski, jeśli chodzi o pożary. Natomiast w tym roku jest jeszcze gorzej. Wszyscy obserwujemy zmiany klimatyczne i faktem jest, że od wielu lat średnie temperatury rosną – dodał.

Na stronie Lasów Państwowych możemy na bieżąco obserwować mapy, które pokazują aktualnie zagrożone pożarem obszary. Warto zaznaczyć, że ta siatka dynamicznie się zmienia.

– Wszystko zależy od warunków pogodowych. Nawet słaby deszcz może zmniejszyć ryzyko pożaru, ponieważ wilgotność ściółki staje się trochę większa – zaznaczył Trębski i dodał, że mapa nie jest tożsama z tym, czy można wchodzić do lasu, czy też jest to zakazane. O tym decydują konkretne nadleśnictwa.

W czwartek po południu średnim zagrożeniem pożarowym objęta jest środkowo-wschodnia część kraju, jedynie w Suwałkach oceniane jest ono jako wysokie.

Miejmy nadzieje, że upalne dni niebawem się skończą.

Źródło: regiony.tvp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!