Wiadomości

Z magazynów Bundeswehry regularnie znika broń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemieckie ministerstwo obrony przyznało: z koszar Bundeswery regularnie ginie broń i amunicja. Sprawę opisał niemiecki tygodnik „Spiegel”, ujawniając przy okazji informacje, które były objęte tajemnicą. Ministerstwo odpowiedziało na interpelację poselską Zielonych, którzy domagali się wyjaśnień.

W rozmowie z Polskim Radiem Daniel Elfendahl z biura poselskiego współautorki interpelacji Irene Mihalic, potwierdził te informacje.

– Otrzymaliśmy informacje, które mogliśmy upublicznić. Ale „Spiegel” ujawnił dodatkowo listę, którą także dysponujemy, ale nie mogliśmy jej opublikować – powiedział Elfendahl.

Lista dotyczy 75 sztuk broni maszynowej i 57 tys. sztuk amunicji, które zginęły z koszar od 2010 r. Ministerstwo obrony oficjalnie przyznało, że utajniło szczegółowe dane, bo obawia się, że po ich ujawnieniu spadnie społeczne zaufanie do Bundeswehry.

Posłanka do Bundestagu z partii Zielonych Irene Mihalic nazwała takie postępowanie zamiataniem sprawy pod dywan.

W Niemczech od miesięcy trwa ożywiona dyskusja na temat zasad ochrony budynków należących do sił zbrojnych i resortu spraw wewnętrznych. Teraz koszary wojskowe chronione są przez prywatne agencje.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!