Polska Wiadomości

Wszczęto śledztwo w sprawie Lecha Wałęsy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wszczęto śledztwo ws. podejrzenia ujawnienia dokumentów z klauzulą tajności przez b. prezydenta Lecha Wałęsę – poinformował w poniedziałek prok. Andrzej Stefanowski z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, która zajmuje się sprawą.

Jak dodał, śledztwo zostało wszczęte 15 maja. Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa polegającego na ujawnieniu tajnych dokumentów. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła ABW.

Chodzi m.in. o opublikowany przez Wałęsę dokument UOP z 1990 r. – sygnowany jako „tajne” – pismo szefa UOP w Gdańsku Adama Hodysza do ówczesnego szefa UOP Andrzeja Milczanowskiego. Z pisma wynika, że Biuro Studiów MSW kupiło działkę obok posiadłości szefa NSZZ Solidarność w Zdunowicach (woj. pomorskie) do prowadzenia „kontroli operacyjnej” Wałęsy.

ABW po przeanalizowaniu sprawy oceniła, że istnieje podejrzenie popełnienia czynu, polegającego na ujawnieniu lub wykorzystaniu wbrew przepisom ustawy informacji niejawnych o klauzuli „tajne” lub „ściśle tajne”. ABW wystąpiła do prokuratora krajowego z wnioskiem o rozważenie wszczęcia w tej sprawie śledztwa. Za czyn ten grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Tutaj przykład jednego z tajnych dokumentów, zauważona przez Sławomira Cenckiewicza.

W wywiadzie do „Gazety Wyborczej” Wałęsa komentując to, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest zainteresowana jego publikacjami w internecie i może przyjść do jego domu powiedział:

„Ależ proszę uprzejmie. Zapraszam. Nic nie mam – żadnego papieru, którego mogliby się przyczepić.

Przecież ja o tym, że mogą mi zrobić przeszukanie, wiem od dawna. Ci ludzie są do tego zdolni. Wyczyściłem wszystko, więc mogą do mnie przyjść. Ja już dawno się przygotowałem na przyjście służb do mojego domu. Tyle już zniosłem w życiu, że agentów ABW też zniosę. Spokojnie”.

 

Źródło: wolnosc24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!