Wiadomości

Wojewoda kujawsko pomorski: Wniosków cudzoziemców na pobyt jest bardzo dużo i przyrastają z roku na rok nawet o 100%

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Andrzej Rytwiński podpisali porozumienie, dzięki któremu funkcjonariusze SG będą stale obecni w Urzędzie Wojewódzkim. Ma to służyć działaniom prewencyjnym i poprawie bezpieczeństwa w przypadku ujawnienia nieprawidłowości w procesie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców.

Funkcjonariusze Straży Granicznej od dziś będą mogli bezpłatnie korzystać z pomieszczenia biurowego znajdującego się na III piętrze budynku Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaznacza, że jest to istotny moment, który będzie skutkował większą szczelnością kontroli składanych przez cudzoziemców wniosków o pobyt na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

– Tych wniosków jest bardzo dużo i przyrastają z roku na rok nawet o 100%. Jest to dla nas bardzo duże wyzwanie, a zależy nam na tym, żeby w sposób rzetelny weryfikować kto składa wniosek i czy dany wniosek jest zgodny z rzeczywistością. Często zdarza się, że podawane są nieprawdziwe dane. Bardzo się cieszę z obecności funkcjonariuszy Straży Granicznej w urzędzie, która rozwiąże wiele problemów i jeszcze bardziej zacieśni naszą bardzo dobrą współpracę – stwierdził wojewoda.

Obecność funkcjonariuszy Straży Granicznej w bliskim sąsiedztwie Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców oprócz poprawy bezpieczeństwa umożliwi przede wszystkim sprawniejszą komunikację na linii WSOC – SG w zakresie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców.

Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Andrzej Rytwiński podkreśla, że jest to jedno z pierwszych porozumień z Urzędem Wojewódzkim związane z udostępnieniem pomieszczeń i możliwości technicznych w zakresie weryfikacji cudzoziemców.

– Zdecydowanie ułatwia nam to służbę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przede wszystkim umożliwiając nam bezpośredni, pilny i niezwłoczny dostęp do cudzoziemców. Poprawia to efektywność naszej służby ponieważ możemy tu weryfikować poprawność składanych wniosków oraz celowość. Na terenie naszego kraju borykamy się z tym, że cudzoziemcy, którzy już są na terenie strefy Schengen przybywają do naszego kraju usiłując składać wnioski o pobyt stały lub czasowy i tym samym chcą zalegalizować wydłużenie pobytu na terenie kraju czy też innych państw strefy Schengen – stwierdził płk SG Andrzej Rytwiński.

/bydgoszcz.uw.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!