Wiadomości

W Lublinie Miasto organizuje koncert muzyka gloryfikującego OUN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W najbliższą sobotę w ramach Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina odbędzie się koncert i wieczór autorski Ołeha Skrypki. Wokalista, kompozytor i lider zespołu „Wopli Widoplasowa” – jak donosi portal kresy.pl – jest także pomysłodawcą i głównym twórcą pieśni „Marsz Nowej Armii”, czyli nowej wersji utworu „Zrodyłyś my wełykoji hodyny” – hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

„Marsz Nowej Armii” został publicznie wykonany w sierpniu br. podczas defilady w Kijowie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

„Skrypkę przy tworzeniu utworu wsparła grupa ukraińskich rockmenów, w tym lider „Ot Vinta”, Jurij Żurawel, znany m.in. z gloryfikowania UPA i Stepana Bandery. Rok temu zaprezentowano oficjalny klip wideo, pełnego symboliki ukraińskiego nacjonalizmu, w tym OUN” – przypomina portal kresy.pl.

Jak przypomina portal kresy.pl, Ołeh Skrypka w kwietniu 2017 roku udzielił wypowiedzi Radiu Skovoroda, w której podzielił się swoimi przemyśleniami m.in. na temat dominacji języka rosyjskiego w ukraińskiej kulturze, proponując „stworzenie getta dla debili nie mówiących po ukraińsku”.

Jego wypowiedź wstrząsnęła rosyjską i częścią ukraińskiej opinii publicznej. Oburzenie słowami Skrypki wyraził także dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky. W odpowiedzi muzyk opublikował oświadczenie, w którym stwierdził, że jego słowa zostały „przekręcone”, a jego propozycja była „ironiczna”.

/kresy.pl, wp.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!