Europa Polska Wiadomości

Włoski dziennikarz zasugerował związek Polski z Holokaustem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal nczas.com po raz kolejny w światowych mediach pojawiły się sugestie przypisujące Polakom niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Na słowa włoskiego dziennikarza, który stwierdził, że obóz zagłady „znajdował się w katolickiej Polsce” zareagowała Ambasada RP w Rzymie.

Ambasada RP we Włoszech stanowczo odpowiedziała znanemu dziennikarzowi Enrico Mentanie. Mężczyzna w mediach społecznościowych napisał bowiem, że „obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce”. Takie sugestie ambasada uznała za „głęboko błędne” i „nieusprawiedliwione”.

Mentana, szef programów informacyjnych w stacji telewizyjnej La7, przywołał Auschwitz w związku ze sprawą Silvii Romano. We Włoszech toczy się bowiem ożywiona dyskusja na temat młodej wolontariuszki. Kobietę uwolniono w Somalii po prawie 18 miesiącach niewoli. 25-latkę porwano w Kenii. W niedzielę powróciła do Rzymu ubrana w muzułmańską tunikę. Jak się okazało, podczas zniewolenia przez dżihadystów przeszła na islam.

Enrico Mentana skrytykował na Facebooku tych, którzy powrót Romano porównali do powrotu z obozu Auschwitz. Komentujący pytali, czy ktoś słyszał o Żydzie „nawróconym na nazizm i wracającym do domu w mundurze SS”.

Takie porównania prezenter i szef dziennika telewizyjnego nazwał „strasznymi i bezmyślnymi”. „Chcę delikatnie przypomnieć, że obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce, a sam Hitler był katolikiem ochrzczonym i bierzmowanym” – napisał.

Na te słowa zareagowała, także w mediach społecznościowych, polska ambasada we Włoszech. Wyraziła przekonanie, że podejmując tak trudny temat należy być „skrajnie ostrożnym”. Wskazała też, że trzeba unikać „nieusprawiedliwionych i krzywdzących generalizacji, które są zawsze niebezpieczne”.

„To prawda, że Polska w czasach drugiej wojny światowej była bardzo katolicka. Konieczne jest to, by zawsze i przede wszystkim przypominać, że podczas tego globalnego konfliktu Polska była okupowana przez nazistów” – odpowiedziała Ambasada RP.

„A zatem każde stwierdzenie, które może sugerować albo zakładać z góry, że Auschwitz zostało zbudowane w Polsce, bo była bardzo katolicka i łączenie ze sobą tych dwóch elementów, jest głęboko błędne, niesprawiedliwe i nieusprawiedliwione” – dodała polska placówka.

Kiedy to się skończy?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!