Wiadomości

Władze w Madrycie przejęły kontrolę nad funduszami katalońskiej administracji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po aresztowaniach katalońskich polityków i konfiskatą wszelkich dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia wyznaczonego na 1 października referendum w sprawie niepodległości Katalonii Madryt przejął kontrolę nad funduszami katalońskiej administracji.

Jak oświadczył dziś Cristobal Montoro, minister skarbu w rządzie premiera Mariano Rajoya, kontrola finansów katalońskiej administracji regionalnej ma charakter „bezterminowy” i będzie trwała „tak długo, jak będzie trzeba”.

Ma to służyć, jak podkreślił, zagwarantowaniu przestrzegania obowiązującego prawa.

Oznacza to, iż rząd w Madrycie przejmie funkcje bezpośredniego “płatnika” i będzie odtąd sam decydował o sposobie wydatkowania 1,4 mld euro miesięcznie, tj. kwoty, którą dysponował dotąd Generalitat, rząd regionalnej autonomii katalońskiej, na utrzymanie służb publicznych, opiekę zdrowotną, edukację i świadczenia socjalne.

Hiszpańska agencja EFE komentuje tę decyzję rządu w Madrycie jako sposób zapobieżenia wykorzystaniu pieniędzy z katalońskiego budżetu na przeprowadzenie referendum w sprawie niepodległości tego regionu.

Katalonia jest najbogatszym regionem Hiszpanii, a jej PKB stanowiło w ub. roku 18,9 proc. całego hiszpańskiego PKB. 

Wcześniej premier Hiszpanii Mariano Rajoy wezwał regionalnych przywódców Katalonii do rezygnacji z planowanego referendum w sprawie jej niepodległości, które jego zdaniem oznaczałoby złamanie obowiązującego prawa.
„Nie idźcie dalej. Wróćcie do prawa i demokracji. To referendum jest chimerą”-powiedział Rajoy w transmitowanym przez telewizję przemówieniu.

Czytaj też:

Rewizje, konfiskaty i aresztowania – Katalonia o krok od wojny domowej

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!