Wiadomości

Rewizje, konfiskaty i aresztowania – Katalonia o krok od wojny domowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przed budynkami administracyjnymi w Barcelonie gromadzą się tłumy ludzi. Nie chcą oni dopuścić do kolejnych rewizji i aresztowań. Ok. 2 tys. osób zgromadziło się przed budynkiem Departamentu Gospodarki Autonomicznego Rządu Katalonii, gdzie ma się odbyć jego posiedzenie.

http://www.elperiodico.com/es/politica/20170920/12-detenidos-en-una-operacion-de-la-guardia-civil-contra-el-referendum-6297933

Protestujący blokują samochody służb, które przyjechały do budynków autonomii. Krzyczą „votarem Si” (głosujemy na tak), „votarem” (głosujemy), „No pasarán” (nie przejdą). Protest trwa także na ulicy la Rambla. Niektóre ulice są zablokowane, komunikacja miejska wprowadziła zmiany w kursowaniu pojazdów.

Od rana oddziały hiszpańskiej Gwardii Cywilnej (La Guardia Civil) przeprowadzają rewizje, konfiskując materiały związane z zaplanowanym na 1 października referendum, tak by do niego nie dopuścić. Pojawiły się informacje o skonfiskowaniu 9 milionów kart do głosowania. Skonfiskowano też zaświadczenia dla 45 tys. członków komisji.

Mowa jest też o 16 zatrzymanych politykach katalońskich.

Wśród zatrzymanych są m.in. Josep Maria Jové (sekretarz wiceprezydenta Katalonii), Josue Sallent Rivas (CTTI – urząd odpowiedzialny za usługi informatyczne dla rządu katalońskiego), Xavier Puig Faree (dział informacji departamentu spraw zagranicznych), Josep Lluis Salvado Tenesa (doradca w dep. gospodarki i finansów), David Franco Martos (CTTI odpowiedzialny za bezpieczeństwo publiczne) oraz Juan Manuel Gomez – osoba odpowiedzialna za przebieg głosowania elektronicznego. Zatrzymani zostali także Marcedes Martinez Martos oraz Pau Furriol Fornells, którzy byli zaangażowani w organizację referendum.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!