Wiadomości

Władze Gdańska zawarły aż 83 umowy z agencją ochrony Tajfun, która ochraniała ostatni finał WOŚP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gdańsk podpisał aż 83 umowy z agencją ochrony, która zabezpieczała styczniowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – informuje portal wPolityce.pl. W czasie imprezy prezydent miasta Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem; zmarł dzień później.

Portal pisze, że „agencja ochrony, która nie zapewniła bezpieczeństwa uczestnikom finału WOŚP w Gdańsku, od lat cieszyła się zaufaniem miejskich urzędników”.

„O licznych nieprawidłowościach w agencji Tajfun dowiedzieliśmy się w styczniu po zabójstwie Pawła Adamowicza. Kontrola przeprowadzona przez MSWiA wykazała, że w firmie Gracjana Zwolaka nie prowadzono dokumentacji związanych z zatrudnianymi pracownikami ochrony czy rejestrami zawartych umów. Ochroniarzom Tajfuna nie wydawano legitymacji, nie weryfikowano ich niekaralności, nie nadzorowano zadań ochroniarskich. Jako ochroniarzy zatrudniano osoby niepełnoletnie, ludzi bez odpowiednich uprawnień, pracownicy Tajfuna używali prywatnych urządzeń – »środków przymusu bezpośredniego«” – czytamy w artykule.

35 umów z Tajfunem podpisała spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie. Jej prezesem jest Andrzej Bojanowski (do zarządu wszedł z rady nadzorczej), w latach 2009-17 wiceprezydent miasta, wcześniej jego skarbnik.

Do października w zarządzie towarzyszył mu Maciej Glamowski (we władzach MTG przez ponad osiem lat), dziś prezydent Grudziądza, prywatnie – szwagier Pawła Adamowicza. W radzie nadzorczej MTG zasiada m.in. Teresa K., była minister w rządzie Jerzego Buzka i była prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ma zarzut doprowadzenia PSSE do strat na kilka milionów zł).

MTG zleciło Tajfunowi ochronę pięciu kolejnych Jarmarków św. Dominika (w latach 2014-18) i pięciu kolejnych Jarmarków Bożonarodzeniowych (w analogicznym okresie). Powierzyło też firmie Zwolaka w 2014 r. bezpieczeństwo uczestników Baltic Games i Święta ul. Mariackiej (oraz trzykrotnie później), w 2017 – Balu Seniora, wystawy gołębi, imprezy Future 3, Szlachetnej Paczki i świątecznego spotkania Urzędu Miasta. W 2018 r. – imprez „Free Time, Bike Time”, Czas na Młodzież, targów Uroda 2018, konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz kilku innych wydarzeń.

Umowy z Tajfunem podpisywał też Wydział Polityki Gospodarczej UM, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz gdański Zarząd Dróg i Zieleni (przy likwidacji stanowisk nielegalnego handlu, odbiorze pieniędzy z płatnych parkingów nadmorskich, ochronie terenu Parku Oliwskiego).

„Kolejne 38 umów z agencją miasto podpisało na »usługi ochroniarskie wraz z transportem«. W sumie daje to aż 83 umowy. Widać więc, że firma, która po morderstwie prezydenta Adamowicza właśnie traci koncesję na prowadzenie usług ochroniarskich, przez lata nie miała konkurencji w gdańskim Urzędzie Miejskim” – podsumowuje wPolityce.pl.

/TVP Info, wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!