Wiadomości

Wieści z Zaolzia: Wspomnienie o kościele w Gutach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Domu PZKO w Trzyńcu-Kanadzie w pomieszczeniach restauracji C-Club do 2 września czynna jest wystawa „Wspomnienie o kościele w Gutach”. Oglądać można ją codziennie w godz. 16.00-21.00. Jest to już 53. wystawa C-Clubu-Kanada, powstała we współpracy z Miejscowym Kołem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego.

Zawiera około trzydziestu fotografii z archiwum Jana Myrdacza, notabene wieloletniego współpracownika „Zwrotu”, i Miroslava Ulčáka, ukazujących, jak wyglądał z zewnątrz i w środku podpalony i zniszczony przed rokiem drewniany zabytkowy kościół w Gutach. Zdaniem organizatorów ekspozycja jest drobnym kamykiem w mozaice wydarzeń związanych z historią tej świątyni.

– Minęło już 455 lat, odkąd wybudowano drewniany kościół w Gutach – wyjaśnia Jan Myrdacz. – Ten historyczny klejnot architektury sakralnej miał w swej okolicy niezwykłą wartość i wielką renomę. Miejscowi wierzący nawet nie zdawali sobie sprawy, jaki posiadają skarb. Przed pięcioma laty kościół został wyremontowany. Jednak w zeszłym roku, w nocy z 1 na 2 sierpnia, doszło do tragedii. Grupa trzech młodych ludzi podpaliła go. Doszło do zniszczenia nie tylko materialnego, ale i duchowego dziedzictwa. Dzięki solidarności i wsparciu finansowemu osób, urzędów i administracji państwowej jest nadzieja, że zostanie odbudowany.

/zwrot.cz/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!