Wiadomości

Wiceszef MON o sytuacji w Kazachstanie: “Mamy do czynienia z szybkim działaniem ze strony Putina”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Widać, że Rosja cały czas próbuje odbudowywać swoje wpływy – mówił w w audycji “Sygnały dnia” na antenie programu pierwszego Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Wiceszef MON wskazywał na wpływ Władimira Putina na sytuację w Kazachstanie.

– Widać, że Rosja cały czas próbuje odbudowywać swoje wpływy. Mamy do czynienia z szybkim działaniem ze strony Putina. Wielu ekspertów uważa, że destabilizacja w Kazachstanie płynie bezpośrednio ze strony Kremla – mówił Wojciech Skurkiewicz.

Wiceminister przypominał o problemie z cenami gazu, który jest w Kazachstanie jednym z głównych paliw napędowych.

– Przypomnę, że sprawa rozpoczęła się od gigantycznych cen skroplonego gazu, który w Kazachstanie jest używany w głównej mierze do samochodów, które jeżdżą po ulicach – mówił Skurkiewicz.

Wojciech Skurkiewicz przypominał o całym szeregu działań Rosji w państwach postsowieckich.

– Rosja cały czas – w krajach, które wywodzą się z dawnego bloku sowieckiego, próbuje podejmować działania destabilizujące sytuację w tych państwach. Tak było w Gruzji, tak mamy na Ukrainie i w Kazachstanie. Tak – na przestrzeni kilku czy kilkunastu lat – sytuacja wygląda także w wielu postsowieckich republikach. To jest wyzwanie dla państw demokratycznych XXI wieku – mówił wiceszef MON.

Wiceminister przypominał o słowach Putina w kontekście rozszerzenia NATO.

– W 2008 roku Władimir Putin na szczycie w Bukareszcie powiedział, że nigdy się nie zgodzi na to, aby kraje postsowieckie – takie jak Gruzja czy Ukraina – mogły być członkami takich organizacji jak choćby NATO – mówił Skurkiewicz.

Czytaj też:

Wojska rosyjskie rozpoczęły operację w Kazachstanie

/Sygnały Dnia/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!