Polska Świat Wiadomości

Według Timmermansa nie ma żadnych podstaw by wycofać się z procedury, która w zamyśle ma zakończyć się sankcjami dla Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, odpowiedzialny za dialog KE z polskimi władzami w kwestii praworządności w Polsce wykluczył wycofanie się na tym etapie Unii Europejskiej z procedury mogącej zakończyć się nałożeniem na Polskę unijnych sankcji. – podała w poniedziałek Polska Agencja Prasowa.

„Dokonaliśmy jakiegoś postępu, ale nie jesteśmy jeszcze w miejscu, żeby powiedzieć, że problemy zostały rozwiązane” – powiedział Timmermans dziennikarzom przed rozpoczęciem Rady UE.

Timmermans podtrzymał stanowisko UE wobec Polski opisane w rekomendacjach KE. Wyjaśniał, że ogólnie chodzi o zachowanie niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce. „Jeśli mamy praworządność, jest jasny podział władzy, a sądownictwo jest niezależne. Wciąż mamy obawy w tej sprawie” – mówił. Pytany o to, czy na tym etapie są szanse na anulowanie procedury zmierzającej do nałożenia na Polskę sankcji, opisanej w artykule 7. traktatu o UE, odpowiedział, że „nie”.

Jak komentuje PAP, oświadczenie Timmermansa może stanowić zaskoczenie biorąc pod uwagę efekty dotychczasowego dialogu między KE a polskim rządem. W ostatnim czasie wydawało się, że główną sporną kwestią pomiędzy stronami pozostała instytucja skargi nadzwyczajnej. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął nowelizację podmiotów, które mogłyby składać taką skargę.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!