Wiadomości

Adam Karol Czartoryski oraz Maciej Radziwiłł wystąpili na drogę sądową przeciwko Tamarze Czartoryskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Adam Karol Czartoryski oraz Maciej Radziwiłł złożyli 9 maja pozew przeciwko Tamarze Czartoryskiej – córce założyciela Fundacji Czartoryskich – informuje „Business Insider Polska”. Jest to odpowiedź na oskarżenie ze strony córki Radziwiłła, która zarzuca ojcu pomoc w wyprowadzeniu 100 mln euro ze sprzedaży kolekcji Czartoryskich, fałszowanie dokumentów oraz zastraszanie w wiadomościach e-mailowych.

– Jej oskarżenia są poważne i całkowicie gołosłowne. Adam Karol podjął decyzję z ciężkim sercem. Pozwanie córki było dla niego bardzo trudną decyzją – mówi Maciej Radziwiłł, członek zarządu fundacji w rozmowie z „Business Insider Polska”.

– Tamara Czartoryska głosowała za zmianą statutu Fundacji XX Czartoryskich, która umożliwiła sprzedaż kolekcji na rzecz Skarbu Państwa. Twierdzi, że darowizny dla fundacji założone przez inne osoby zasiadające we władzach fundacji to ukryte wynagrodzenie dla nich. Sama jednak głosowała za uchwałami w tej sprawie. Trudno jest zrozumieć jej postępowanie. Darowizna na rzecz charytatywnej fundacji Le Jour Viendra wywołała jej sprzeciw. Chciała, by środki przepłynęły na inną fundację, z której mogłaby czerpać środki na własne potrzeby. Tak się nie stało. Teraz chce zemścić się na osobach, które nie zrealizowały jej scenariusza – wyjaśnia Radziwiłł.

Ojciec Tamary chciał ofiarować jej wsparcie w postaci nowej fundacji charytatywnej założonej w Polsce, zasilonej sumą 2 milionów euro. Ta jednak, według relacji Radziwiłła, chce zablokować wszelkie darowizny na rzecz polskich instytucji kultury. Ponadto w oświadczeniu wydanym przez Tamarę stwierdza ona, iż „nienawidzi Polski i Polaków”. Wojna w rodzinie Czartoryskich przenosi się teraz do Polski.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!