Europa Polska Wiadomości

W Warszawie otwarto stałą siedzibę Frontexu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Beata Szydło uczestniczyła w uroczystości otwarcia stałej siedziby Frontexu w Warszawie.  W uroczystości wzięli także udział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, dyrektor agencji Frontex Fabrice Leggeri i unijny komisarz odpowiedzialny za migrację, sprawy wewnętrzne i obywatelstwo Dimitris Avramopoulos.

Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień – przechodzimy nim do historii – daje dobrą perspektywę na przyszłość i na bezpieczeństwo Europy – podkreśliła premier. W opinii szefowej rządu agencja Frontex ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa granic zewnętrznych Unii Europejskiej (UE). To jest ta agencja, która zajmuje się bezpieczeństwem Europejczyków, bezpieczeństwem Europy i to jest ta agencja, której rola jest nie do przecenienia – zaznaczyła premier.

Prezes Rady Ministrów dodała, że agencja jest podmiotem, który realnie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa Wspólnoty. Ważna jest praca tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, którzy zabezpieczają zewnętrzne granice europejskie i zaangażowani są w proces rozwiązywania jednych z najpoważniejszych problemów, jakie niesie ze sobą kryzys migracyjny – dodała Beata Szydło.

Premier podkreśliła, że cieszy się, że właśnie w Warszawie Frontex będzie miał swoją siedzibę. Polska jest państwem, któremu zależy na tym, by UE się rozwijała. Aby się rozwijała, musi być otwartym domem dla całej rodziny europejskiej – mówiła.

Szefowa rządu podziękowała ministrom spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych, a także dyrektorowi agencji Frontex i unijnemu komisarzowi odpowiedzialnemu za migrację, sprawy wewnętrzne i obywatelstwo, za działania na rzecz powstania agencji w Polsce.

Głównym zadaniem Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej jest pomoc w zarządzaniu granicami zewnętrznymi UE. Instytucja zajmuje się również monitorowaniem przepływów migracyjnych i przeprowadzaniem okresowych analiz ryzyka z tym związanych. Agencja ułatwia też współpracę służbom granicznym z krajów Wspólnoty m.in. zapewniając specjalistyczną wiedzę.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!