Wiadomości

W miejscu stalinowskich zbrodni w Kuropatach demontowane są krzyże

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

RNa uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi, likwidowane są krzyże. Upamiętniają one tysiące ludzi, rozstrzelanych tutaj przez NKWD w czasach stalinowskich represji. Broniący memoriału przed wandalizmem działacze opozycji demokratycznej są zatrzymywani przez umundurowanych i ubranych po cywilnemu funkcjonariuszy milicji, bądź innych służb.

W Kuropatach pojawił się sprzęt, za pomocą którego krzyże są usuwane. Przejścia do uroczyska pilnują milicjanci, nie dopuszczając innych ludzi do miejsca, gdzie pracują maszyny. Zatrzymany został opozycjonista Paweł Siawiaryniec.

Z informacji białoruskich mediów wynika, że usuwane są krzyże stojące na obrzeżach leśnego uroczyska. Tam prawdopodobnie planowane jest postawienie ogrodzenia. Na razie jednak nie ma oficjalnych wyjaśnień w tej sprawie. Na miejscu pojawiła się deputowana Anna Kanopacka, która podjęła próbę interwencji. Wiadomo też o co najmniej piętnastu aktywistach zatrzymanych przez milicję, którzy próbowali bronić kuropackich krzyży.

W Kuropatach stoi około tysiąca krzyży upamiętniających bezimienne ofiary zbrodni NKWD. Na środku uroczyska stoi też metalowy krzyż pomalowany na biało-czerwono upamiętniający Polaków rozstrzelanych w tym miejscu. Informacja o istnieniu zbiorowych mogił na obrzeżach Mińska została ujawniona w 1988 roku, m.in. dzięki badaniom Zianona Paźniaka, późniejszego lidera białoruskiej opozycji.

Na terenie lasu w Kuropatach stalinowskie NKWD rozstrzeliwało represjonowanych. Według różnych szacunków w tamtejszych dołach śmierci spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. ofiar, wśród nich są także Polacy.

Na terenie uroczyska w ciągu ostatnich 30 lat powstawał ludowy memoriał, złożony z krzyży stawianych przez aktywistów i obywateli. W sumie jest ich tam ponad tysiąc. Dopiero w 2018 r. z inicjatywy władz umieszczono tam pomnik upamiętniający ofiary.

https://nn.by/?c=ar&i=228227

/TVP Info,,nn.by, naviny.by/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!