Historia

W Malhowicach koło Przemyśla archeolodzy natrafili na osadę prawdopodobnie z okresu wpływów rzymskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na osadę prawdopodobnie z późnego okresu wpływów rzymskich natrafiono podczas archeologicznych badań wykopaliskowych w Malhowicach koło Przemyślu. W tym miejscu trwają przygotowania do budowy polsko-ukraińskiego przejścia granicznego, remontowana jest również droga – informuje portal nowiny24.pl.

– W związku z planowanymi pracami ziemnymi, zaistniała konieczność przeprowadzenia archeologicznych badań wykopaliskowych Odsłonięto i przebadano obszar około 50 arów, pozostała część stanowiska znajduję się pod drogą asfaltową i w jej bliskim otoczeniu. Podczas badań natrafiono na osadę prawdopodobnie z późnego okresu wpływów rzymskich, jednak informacja ta zostanie skonsultowana jeszcze z ekspertami — informuje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

Jak informuje urząd konserwatorski, w tym miejscu natrafiono na dwie budowle słupowe (sześć konstrukcyjnych dołów posłowych) oraz trzy budynki mieszkalne (chaty) o wymiarach 3 m na 4 m, 3,5 m na 4,4 m na 5 m. Kolejnym ciekawym odkryciem jest seria 25 tzw. piecowisk, charakterystyczna dla tego okresu i łączona na tym terenie z kulturą przeworską. Poniżej obszaru z piecowiskami wyróżniono o znacznej głębokości jamy zasobowe i gospodarcze. Wśród nich odnaleziono piec – dwu komorowy do wypału ceramiki (z niezachowaną częścią stropową).

Podczas badań zidentyfikowano 380 obiektów, część z nich anulowano podczas eksploracji.

Czytaj też:

Wandalowie

Stanisław Michalkiewicz! Stanisław Krajski! Ewa Kurek! Radosław Sikora i inni autorzy w Nowym numerze Magna Polonia! Sprawdź już teraz!! Kupując wpierasz wolne media!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!