Wiadomości

Oddziały protureckie nie zwalniają tempa, zajmując kolejne miasta w zachodniej Libii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już informowaliśmy, po zajęciu wczoraj rano bazy lotniczej Al-Watiya wojska wspieranego przez Turcję Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) przejęły dziś nad ranem kontrolę nad leżącymi na południe od niej regionami Badr i Tiji. Ale na tym nie koniec…

Zajęcie miast Badr i Tiji odbyło się w sposób bezkrwawy, bowiem oddziały Libijskiej Armii Narodowej w wyniku przeprowadzonych rozmów wycofały się z nich bez walki. Do sieci trafiły liczne zdjęcia i filmy, na których ukazano wkraczanie wojsk rządowych do obu miast.

Z kolei oddziały GNA ruszyły na leżące na wschód od Badr regiony Al-Dżwsz i Szakszuk. Jak wynika z napływających informacji miasta Al-Dżwsz i Szakszuk aktualnie są oblegane przez siły GNA. Tak więc prawie cała enklawa, której centrum stanowiła baza Al-Watiya, jest obecnie pod kontrolą GNA.

Niejasno rysuje się sytuacja w rejonie na zachód od bazy Al-Watiya. W świetle większości źródeł tereny te są obecnie pod kontrolą GNA, tak przynajmniej wynika z udostępnionej przez Libya Alahrar TV mapki (poniżej), ale są też sygnały, że wciąż mogą tam znajdować się oddziały LNA.

Niezależnie od tego siły GNA podjęły działania ofensywne w rejonie na południe od miasta Garian, gdzie w szczególności ruszyły na miasto Al-Asaba. Nie doszło jednak do szturmu miasta, bowiem podjęto rozmowy na temat jego przekazania. Negocjacje skończyły się fiaskiem, ponieważ – jak twierdzi Libya Alahrar TV – starsi miasta nie byli w stanie przekonać dowódców wiernych Haftarowi, aby opuścili miasto.

Nadto oddziały GNA poczyniły pewne postępy terenowe w południowych dzielnicach Trypolisu. Ponoć oddziały LNA wycofały się z niektórych kwartałów w ramach przegrupowania sił. Wszystko to jednak wskazuje, że marzenia feldmarszałka Chalify Haftara o zdobyciu stolicy Libii mocno się oddaliły, o ile wręcz nie legły w gruzach.

Czytaj też:

GNA: Zdobyliśmy bazę lotniczą Al-Watiya

Kolejne zdjęcia ze zdobytej przez siły protureckie bazy lotniczej Al-Watiya

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!