Europa Polska Wiadomości

W Holandii rozpoczęto budowę muzeum poświęconego postaci generała Maczka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

jak informuje portal dzienniknarodowy.pl w holenderskiej Bredzie oficjalnie rozpoczęła się budowa muzeum-memoriału poświęconego postaci generała Stanisława Maczka. Wedle planów zakończenie prac ma nastąpić jeszcze w październiku tego roku.

Pod koniec kwietnia informowaliśmy, że w Bredzie powstanie muzeum poświęcone historii generała Maczka i jego żołnierzy – polska 1 Dywizja Pancerna w 1944 r. wyzwoliła miasto spod okupacji niemieckiej, jest więc nierozerwalnie związana z dziejami tego miejsca. W zeszłym pojawiła się także informacja o podpisaniu umowy z firmą Winters bouw & ontwikkeling, która miała odpowiadać za budowę. Prace właśnie ruszyły, a cel jest ambitny – zdążyć na końcówkę października i 75. rocznicę oswobodzenia Bredy.

Symboliczna „pierwsza łopata” została wbita w grunt w ten poniedziałek, a uroczystości towarzyszyli lokalni politycy i działacze. Wedle zapowiedzi w muzeum będą starać się szczególnie o atrakcyjność przekazu historycznego dla młodzieży. Budynek będzie podzielony na dwie części: wystawienniczo-kinową i edukacyjną. Przygotowana zostanie także stała ekspozycja dotycząca postaci samego generała. Co ważne, instytucja w Bredzie powstaje przy merytorycznej współpracy z Muzeum Historii Polski.

Otwarcie memoriału jest wstępnie planowane na luty 2020 r. Organizatorzy muzeum wciąż zbierają fundusze na wyposażenie sal – według ich szacunku potrzeba jeszcze ok. 35 tys. euro. Najbliższe miesiące będą więc także pracowite pod tym względem.

Czy uważacie, że uda się zakończyć prace przed upływem terminu? Miejmy taką nadzieje.

Autor: Paweł Czechowski

Źródło: dzienniknarodowy,.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!