Europa Wiadomości

Po atakach słownych szwedzkiego rządu na Węgrów ci mogą zrezygnować z leasingowania szwedzkich myśliwców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zwiadamia portal pch24.pl Węgry rozważają rezygnację z umowy najmu szwedzkich myśliwców Jas 39 Gripen i zastąpienie ich amerykańskimi samolotami US F-35. Powodem ewentualnej roszady, która może kosztować Szwecję wiele miliardów koron i tysiące miejsc pracy, są powtarzające się ataki rządu w Sztokholmie pod adresem rządu Orbana za lekceważenie „dobrodziejstw” feminizmu, poprawności politycznej i wielokulturowości na Węgrzech.

O możliwym wycofaniu się Węgrów z lukratywnych dla Skandynawów porozumień pisze szwedzki portal friatider.se. Przypomina on, że niedawno minister opieki socjalnej Annika Strandhäll porównała węgierskiego premiera Viktora Orbána z Adolfem Hitlerem. Powodem tej „subtelnej” analogii były obowiązujące na Wegrzech ulgi podatkowe dla rodzin wielodzietnych. Pani minister uważa, że to przejaw nazizmu, ponieważ stawia w gorszej sytuacji imigrantów.

Po tym incydencie węgierski rząd wezwał szwedzkiego ambasadora w Budapeszcie Niclasa Trouva, aby zaprotestować przeciwko porównaniu do nazistowskich Niemiec, które friatider.se taktownie nazywa „Hitlerlandem”. Źródłem informacji o tym, że umowy najmu gripenów są zagrożone z powodu permanentnych ataków na gabinet Orbana, pochodzi z węgierskiego serwisu Direkt36. Medium to powołuje się na wypowiedź „wysokiego rangą urzędnika rządowego”.

Węgrzy rozważają zastąpienie umowy ze Szwedami transakcją z amerykańskim Lockheed Martinem. Wybór padł na najnowszy model US F-16 lub piątej generacji F-35.

Jak widać Węgrzy pod wodzą Orbana potrafią zadbać o swoje interesy i nie pozwolą się obrażać.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!