Felietony

W Hiszpanii znaleziono kompletny fenicki warsztat obróbki srebra

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Naukowcy z Uniwersytetu w Alicante odkryli doskonale zachowany fenicki warsztat metalurgiczny, w którym przetwarzano srebro. Zdaniem badaczy to pierwszy raz, kiedy udało się odnaleźć miejsce tego typu w tak dobrym stanie.

Choć uprawiana przez Fenicjan obróbka srebra jest dobrze znana, nigdy wcześniej nie udało się zbadać kompletnego warsztatu, w którym taka działalność była prowadzona – zwracają uwagę badacze z Uniwersytetu w Alicante.

Autorzy publikacji, która ukazała się w piśmie „Complutum” wydawanym przez Uniwersytet Complutense w Madrycie donoszą, że odnaleźli takie miejsce, pochodzące z VII w. p.n.e. na terenie Cabezo Pequeño del Estaño w Guardamar del Segura (Alicante).

Zachowało ono oryginalną architekturę z budynkiem o okrągłej podłodze oraz wyposażenie – piec, stół warsztatowy, narzędzia do kucia metalu i wytwarzania odlewów, a także zawierający srebro minerał – galenit.

Znalezione przedmioty pozwoliły archeologom na odtworzenie głównej funkcji warsztatu, czyli obróbki srebra.

Lokalizacja, w której odkryto warsztat – stanowisko w El Cabezo Pequeño del Estaño, jak żalą się badacze uległo niestety silnym zniszczeniom spowodowanym nielegalnym wydobyciem cennych minerałów.

Mimo to, nadal oferuje mnóstwo informacji na temat pierwszych wpływów Fenicjan na wchodzie Półwyspu Iberyjskiego, które mogły mieć swój początek w pierwszych dekadach VIII w. p.n.e.

Znaleziony warsztat był prawdopodobnie używany między 700 a 650 r. p.n.e., na terenie osady założonej ok. 780 r. p.n.e. i częściowo zniszczonej przez trzęsienie ziemi w roku 730 p.n.e.

Archeolodzy określili też pochodzenie wykorzystywanych surowców, które przywożono z gór w okolicach Almerii i Murcji. Gotowe sztabki były natomiast eksportowane przez Morze Śródziemne na Bliski Wschód.

Zainteresowani odkryciem będą mogli obejrzeć zaplanowaną na wiosnę monograficzną wystawę poświęcona znalezisku, która ma zostać zorganizowana w Muzeum Archeologicznym w Guardamar.

Więcej informacji:

http://ruvid.org/ri-world/university-of-alicante-guardamar-archaeological-museum-and-university-of-murcia-researchers-manage-to-recreate-the-use-of-a-phoenician-metallurgy-workshop-after-finding-one-which-was-well-preserved/

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!