Wiadomości

Uroczyste obchody 1050. rocznicy zwycięskiej bitwy na Górze Czcibora w Cedyni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bitwa pod Cedynią miała miejsce w 972 roku. Mieszko I miał wtedy rozgromić armię niemieckiego margrabiego Hodona. “Kiedy w dzień św. Jana Chrzciciela starli się z Mieszkiem, odnieśli zrazu zwycięstwo, lecz potem w miejscowości zwanej Cidini brat jego Czcibor zadał im klęskę, kładąc trupem wszystkich najlepszych rycerzy z wyjątkiem wspomnianych grafów” – czytamy w kronice Thietmara.

W tym roku przypada 1050. rocznica tych wydarzeń. W niedzielę 26 czerwca na Górze Czcibora w Cedyni zorganizowano uroczyste obchody tej rocznicy wraz z inscenizacją bitwy. Udział w uroczystościach wziął premier Mateusz Morawiecki.

Po uroczystej mszy świętej Mateusz Morawiecki zabrał głos podczas uroczystości rocznicowych.

– Państwo to przede wszystkim ludzie, którzy mają wystarczająco dużo woli, by walczyć o swój los i swoje granice – mówił polski premier. – Za mało ciągle mówimy o tym, któremu zawdzięczamy istnienie naszego państwa – o Mieszku I. On poprzez Chrzest Polski wybrał drogę państwowości. Zdecydował, że Polska będzie klękać przed krzyżem, a nie przed obcymi monarchami – dodał.

Morawiecki stwierdził, że decyzja Mieszka I została poddana próbie.

– Ta bitwa pod Cedynią była wyjątkowa. Mogła zadecydować o istnieniu państwa polskiego. I tym wówczas walczącym zawdzięczamy to, że dziś jest tutaj Polska – ocenił. – Wojownicy Mieszka I, Powstańcy Warszawscy, żołnierze czasów II WŚ, Żołnierze Wyklęci… Oni walczyli o najwyższy cel, o wolną Rzeczpospolitą – dodał premier.

Podkreślił, ze „wolność nie jest nam dana, ona jest zadana”.

– Dzisiaj bohaterski naród ukraiński walczy. Ich ofiara z krwi, broni naszego bezpieczeństwa, pokoju, suwerenności w całej Europie – mówił dalej Morawiecki. – Obyśmy my nie musieli doświadczać tego, co nasi przodkowie. Obyśmy mogli w pokoju budować naszą Ojczyznę. Jeśli przyjdzie taki czas, czas próby, my też staniemy w obronie naszej najświętszej Rzeczypospolitej. Cześć i chwała bohaterom –zakończył swoje przemówienie.

/wprost.pl, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!