Felietony

Urazy głowy zwiększają ryzyko demencji po latach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Osoby, które przed 50. rokiem życia doznały urazu głowy mogą doświadczać pogorszenia funkcji poznawczych po 70. roku życia – informują naukowcy z University College London. Ich wnioski ukazały się w piśmie „Annals of Clinical and Translational Neurology”.

Analizowane dane dotyczyły 502 osób – uczestników trwających najdłużej badań kohortowych w Wielkiej Brytanii (MRC National Survey of Health and Development Cohort). Informacje na ich temat zbierano od momentu narodzin (wszyscy badani urodzili się w tym samym tygodniu w 1946 roku).

21 proc. osób przed 53. rokiem życia doświadczyło urazu głowy z utratą przytomności. W wieku 69-71 lat uczestnicy przeszli tomografię oraz testy funkcji poznawczych.

Po wzięciu pod uwagę m.in. wyników testów z wcześniejszych lat życia, poziomu wykształcenia i statusu społeczno-ekonomicznego naukowcy ustalili, że grupa, która doświadczyła urazu głowy osiągała gorsze wyniki podczas testów na koncentrację i szybkość myślenia, niż oczekiwano. Zaobserwowano także małe różnice mikrostrukturalne w mózgu.

Nie wykryto z kolei zwiększenia poziomu beta-amyloidu w mózgach uczestników ani innych oznak uszkodzeń związanych z chorobą Alzheimera.

„Urazy głowy mogą mieć stosunkowo mały, ale znaczący wpływ na zdrowie mózgu i sprawność myślenia w dłuższej perspektywie. Uraz może czynić nas bardziej podatnymi na demencję lub przyspieszać naturalny proces starzenia się mózgu” – komentuje autorka badań dr Sarah-Naomi James.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!