Wiadomości

Unia Europejska wzywa Rosję do oddania Ukrainie okrętów i uwolnienia ukraińskich marynarzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w imieniu Unii Europejskiej wezwała do bezwarunkowego i bezzwłocznego oddania Ukrainie okrętów i sprzętu oraz uwolnienia ukraińskich marynarzy.

„Unia Europejska oczekuje, że Rosja zapewni (…) swobodny przepływ przez Cieśninę Kerczeńską do i z Morza Azowskiego, zgodnie z prawem międzynarodowym. (…) W tym kontekście wzywamy również zdecydowanie Rosję do bezwarunkowego i bezzwłocznego zwrotu okrętów i sprzętu oraz uwolnienia schwytanych marynarzy” – napisała Mogherini w oświadczeniu w imieniu UE.

Wyraziła też „najwyższe zaniepokojenie” wzrostem napięcia na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej w ostatnich dniach, które doprowadziło do zajęcia okrętów ukraińskich i zatrzymania ich załóg, jak również ostrzelania sił ukraińskich, w wyniku czego rannych zostało kilku ukraińskich żołnierzy.

Napisała, że UE jest zszokowana użyciem przez Rosję siły, która na tle rosnącej militaryzacji regionu jest nie do przyjęcia.

Szefowa unijnej dyplomacji napisała, że bezprawna aneksja Półwyspu Krymskiego przez Rosję w 2014 r. pozostaje wyzwaniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego i niesie poważne konsekwencje dla międzynarodowego porządku prawnego. Zaznaczyła, że UE potępia to naruszenie prawa międzynarodowego.

„Budowa mostu kerczeńskiego stanowi kolejne naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – wskazała.

„Unia Europejska nie uznaje i nie uzna nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję. Będzie nadal uważnie śledziła sytuację i jest zdeterminowana, by działać w odpowiedni sposób, w ścisłej współpracy z jej międzynarodowymi partnerami” – podsumowała.

W deklaracji nie znalazły się odniesienia do nałożenia ewentualnych sankcji na Rosję. Państwa UE są podzielone w sprawie tego, jak zareagować na rosyjski atak na ukraińskie okręty u wejścia na Morze Azowskie. Z nieoficjalnych wypowiedzi dyplomatów wynika, że na szybkie sankcje nie ma co liczyć.

Czytaj też:

Niemcy i Francja są przeciwne wprowadzeniu nowych sankcji przeciwko Rosji

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!