Wiadomości

W Gdyni odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy utworzenia Polskiej Marynarki Wojecnnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W środę obchodzona była 100. rocznica powstania Marynarki Wojennej. Dokładnie 100 lat temu – 28 listopada 1918 roku, a więc 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – marszałek Józef Piłsudski powołał do życia polską Marynarkę Wojenną.

28 listopada 1918 roku decyzją ówczesnego naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego powołano do życia polską Marynarkę Wojenną.

– Dokładnie 100 lat temu marszałek Piłsudski powołał do życia Marynarkę Wojenną, ale obchodziliśmy to święto praktycznie przez cały rok – mówi kmdr ppor. Piotr Adamczak.

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w środę w Gdyni.

– Zaczęliśmy od podniesienia wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej. To jest właśnie dla uczczenia naszej rocznicy istnienia – tłumaczy kmdr ppor. Piotr Adamczak.

Jednym z głównych punktów obchodów była Msza św. sprawowana w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu. Podczas Eucharystii odsłonięta została tablica 100-lecia Marynarki Wojennej w Polsce. Poza tym odbyła się uroczysta odprawa wart i przemarsz ulicami miasta. Okazuje się, że środowa rocznica to także ogromne przeżycie dla rodzin żołnierzy.

Obecnie flota polska dysponuje około 40 okrętami bojowymi oraz ponad 40 samolotami i śmigłowcami. Okręty operują z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z portów w Helu i Kołobrzegu.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!