Wiadomości

W kościele w Zarzeczu zniszczono figury poświęcone 11 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– To nie jest cios tylko dla lokalnej społeczności katolickiej, to cios dla każdego przyzwoitego człowieka; policja dołoży wszelkich starań, by złapać barbarzyńców – zadeklarował minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński. W ten sposób odniósł się do zniszczenia figur świętych w Zarzeczu (woj. podkarpackie).

We wtorek podkarpacka policja poinformowała o zniszczeniu przez nieznanych sprawców 22 figur z Alei Świętych przy kościele parafialnym w Zarzeczu koło Niska na Podkarpaciu. Zostały one poświęcone 11 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Straty oszacowano na około 50 tys. zł.

„To ogromny cios dla lokalnej katolickiej społeczności. Panie ministrze Brudziński, bardzo prosimy o to, by policja złapała i ukarała sprawców” – napisała w środę na Twitterze posłanka PiS Anna Maria Siarkowska.

W odpowiedzi szef MSWiA zadeklarował, że policja dołoży wszelkich starań, by znaleźć sprawców. „To nie jest cios tylko dla lokalnej społeczności katolickiej. To jest cios dla każdego przyzwoitego człowieka. Jest dla mnie oczywistym, że policja dołoży wszelkich starań aby złapać tych kulturowych »Hunów« barbarzyńców” – odpisał na Twitterze Brudziński.

Aleja Świętych, ufundowana przez proboszcza i parafian, powstała przy kościele parafialnym Matki Bożej Śnieżnej w Zarzeczu koło Niska. Kolorowe figury wykonane z żywicy epoksydowej ustawiono na kolumnach. Zostały poświęcone 11 listopada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
#wieszwiecej Polub nas

Proboszcz parafii ks. Jan Rokosz wskazał, że wszystkich figur było 28, przy czym dwie (św. Maksymiliana i św. apostoła Judy Tadeusza) znajdują się w kościele, a trzy (św. Rodziny, św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła) nad drzwiami wejściowymi. Natomiast w Alei Świętych na zewnątrz kościoła ustawiono 23 figury, z których 22 zostały zniszczone. Ocalała tylko figura św. Pawła. Policja poszukuje sprawców.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!