Wiadomości

Ulicami polskich miast idą Orszaki Trzech Króli

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami przechodzą dziś Orszaki Trzech Króli. Hasło pochodu brzmi w tym roku „Odnowi oblicze ziemi” i nawiązuje do słów papieża Jana Pawła II. Największy z orszaków – warszawski – rozpoczął się w samo południe na placu Zamkowym. Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Orszaku organizowanym w rodzinnym mieście św. Jana Pawła II w Wadowicach.

Orszak to tradycyjny element obchodów Święta Objawienia Pańskiego. Motywem przewodnim będzie zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami św. Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”, nawołującymi do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w Polsce i do osobistej pracy nad przemianą serc.

We wszystkich planowanych Orszakach szło będzie aż 2322 królów. Na drodze uczestnicy barwnego pochodu spotkają nienawistnego Heroda, który „będzie próbował zatrzymać nas w swoim pełnym pychy, złości i zazdrości pałacu, w którym odmiana oblicza kojarzy się jedynie ze zmianami powierzchownymi”.

Jak co roku, uczestnicy orszakowego korowodu staną się świadkami Walki Dobra ze Złem. Diabły będą próbowały ich przekonać, aby nadal trwali w grzechach, nie pracowali nad sobą, odrzucili postanowienia poprawy i zaniedbali spowiedź. Na szczęście Aniołowie zwyciężą, gdyż to oni zwiastują dobrą nowinę Pasterzom, polskim Góralom, z którymi „przekroczymy próg nadziei” w Bramie Anielskiej, by pokłonić się nowo narodzonemu Chrystusowi w ubogiej stajence.

Orszak staje się coraz bardziej popularny poza granicami Polski – odbędzie się również w innych krajach europejskich (Wielka Brytania, Niemcy, Ukraina), w Ameryce Północnej (Chicago), Ameryce Południowej (Boliwia), Afryce (Rwanda i Kongo) oraz w Azji (Kazachstan i Palestyna).

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!