Polska Wiadomości

Ukraińcy chcą uczyć Polaków historii rzezi wołyńskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

15 grudnia br. we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia miała odbyć się seminarium pt. “Czy pojednanie polsko-ukraińskie jest możliwe? Leczenie traumy wołyńskiej”. Organizatorem wydarzenia była ukraińska fundacja “Dom Pokoju”. Informacja o planowanym seminarium wywołała oburzenie w sieci. Pod wpływem krytyki prelekcja została odwołana. Organizatorzy deklarują jednak, że odbędzie się w innym terminie.

Ukraińcy chcą uczyć Polaków historii rzezi wołyńskiej. 5 grudnia organizatorzy poinformowali o zmianie terminu wydarzenia. Póki co nie wskazano, kiedy się odbędzie. “Ze względu na bardzo silne emocje, które wywołał temat wydarzenia, w gronie organizatorów i zaproszonych panelistów, podjęliśmy decyzję o zmianie termin i formuły seminarium ‘Czy pojednanie polsko-ukraińskie jest możliwe? Leczenie traumy wołyńskiej’ zaplanowanego na 15.12” – podali w komunikacie.

Aktualnie na stronie fundacji Dom Pokoju nie ma dokładnego opisu planowanego wydarzenia ani dokładnych informacji, jacy paneliści mieli wystąpić. Stowarzyszenie Wspólnota i Pamięć alarmowało w tym tygodniu, że wśród planowanych prelegentów znajdowali się Ukraińcy, za to brakowało świadków ludobójstwa, Kresowian i zasłużonych badaczy tej tematyki.

ukraińcy
Plakat reklamujący wydarzenie

Przypomnijmy: w trakcie rzezi wołyńskiej zginęło ponad 100 tys. Polaków. Sprawcami tej zbrodni przeciwko ludzkości były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery (OUN – B) oraz podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). Współdziałała z nimi zwykła ludność ukraińska, która uczestniczyła zarówno w mordach na swoich polskich sąsiadach, jak i w rabowaniu ich dobytku. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”. Ukrywając za tym określeniem zamiar jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków.

NASZ KOMENTARZ: Trzeba stanowczo reagować na tego typu bezczelne próby zakłamywania historii w duchu postprawdy. Czas najwyższy, by Ukraińcy przestali się panoszyć po Polsce ze swoimi bredniami i kłamstwami.

Polecamy również: Skrajnie lewicowe władze Irlandii chcą uderzyć w instytucję małżeństwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!