Gospodarka Wiadomości

Ukraina wprowadziła embargo na import wieprzowiny z Mazowsza i Lubelszczyzny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W związku z nowymi ogniskami wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce, Ukraina wprowadziła zakaz importu żywych świń, a także wieprzowiny i jej przetworów z Mazowsza oraz Lubelszczyzny – podała Państwowa Służba Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów w Kijowie.

Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju 91 ognisk tej choroby u trzody chlewnej, z czego 68 – w tym roku. Dotychczasowe ogniska tej choroby u świń wykryto w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Odnotowano też ponad 450 przypadków ASF u dzików, przy czym niekiedy jeden przypadek oznacza kilka zarażonych zwierząt. 

Na początku sierpnia we Lwowie doszło do spotkania wiceminister rolnictwa Ewy Lech z ukraińskimi partnerami odpowiedzialnymi za zwalczanie ASF w ich kraju. Strona ukraińska poinformowała wówczas, że stwierdzono tam 238 zachorowań, z tego 201 u świń domowych, 36 u dzików i jeden przypadek ASF w rzeźni. 

Polska delegacja zadeklarowała, że chce pomóc w przeszkoleniu ukraińskich urzędników i lekarzy weterynarii. Chodzi o przekazanie zasad postępowania w przypadku wykrycia wirusa ASF, co może pomóc w pozyskaniu unijnych środków na ten cel. Afrykański pomór świń to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważnych ograniczeń w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!