Wiadomości

Ziobro chciałby, by sprawców gwałtu w Rimini sądzono w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Formalnie jest możliwe, by sprawców gwałtu w Rimini sadzić w Polsce. Jeżeli okaże się, że polski rygor prawny jest bardziej dotkliwy, wystąpimy o to do strony włoskiej – powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

We wtorek po południu do Włoch wyleciał polski zespół składający się z czterech osób: prokuratora, dwóch policjantów oraz tłumacza. Śledztwo ws. zbiorowego gwałtu na Polce oraz napadu na nią i jej partnera na plaży we włoskim Rimini prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. 

Ziobro, pytany w wywiadzie dla portalu wPolsce.pl, po co polscy śledczy udali się do Włoch odparł, że „jest to podyktowane wymogami polskiego prawa”.

– Polskie prawo stanowi, że jeżeli dochodzi do przestępstwa na szkodę polskiego obywatela, to ustawę polską można stosować w stosunku do sprawcy również wtedy, kiedy przestępstwo miało miejsce na terenie innego państwa – uzasadnił szef MS. Według niego formalnie jest możliwe, by proces sprawców gwałtu w Rimini odbył się w Polsce. 

– Będziemy rozważać, który rygor prawny będzie dla tych sprawców bardziej dolegliwy – podkreślił. Jak dodał, jeżeli polski rygor okaże się surowszy, polscy prokuratorzy „z pewnością” wystąpią o proces w Polsce.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!