Wiadomości

Ukraina wezwie do zamknięcia przed Rosjanami Cieśniny Bosforskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dowódca Ukraińskiej Marynarki Wojennej chce domagać się od wspólnoty międzynarodowej przyznania, że Federacja Rosyjska dopuściła się agresji przeciw Ukrainie w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim.

Ukraina zaapeluje do społeczności światowej o zamknięcie Bosforu w związku z zajęciem ukraińskich okrętów i wzięciem do niewoli marynarzy przez żołnierzy rosyjskich w ataku w Cieśninie Kerczeńskiej.

Według korespondenta UNIAN, dowódca Ukraińskiej Marynarki Wojennej Igor Woronczenko zapowiedział to podczas przemówienia na II Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa Morskiego.

– Pragnę teraz podkreślić jakże ważną rzecz dotyczącą dalszych działań związanych z incydentem: ja, jako dowódca Marynarki Wojennej, pytam i wyrażam przekonanie, że społeczność międzynarodowa podejmie jednak decyzję i uzna, że agresja przeciwko Państwu Ukraińskiemu stała się faktem – oświadczył Woronczenko.

– W związku z tym, a także zgodnie z normami Konwencji z Montreux, a w szczególności z paragrafem 19. postaramy się poprosić o zamknięcie Cieśniny Bosfor w Republice Turcji, aby Rosjanie wiedzieli, z czym wiąże się łamanie norm prawa międzynarodowego – podkreślił dowódca Ukraińskiej Marynarki Wojennej.

– Ukraina broni teraz nie tylko siebie, ale także świat zachodni: Federacja Rosyjska próbuje ustanowić i rozszerzyć swoją dominację na Morzu Bałtyckim, w Arktyce, na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Ustanowienie kontroli nad Ukrainą jest niezwykle istotne, ponieważ wdrożenie transformacji w kierunku demokratycznym i euroatlantyckim doprowadzi do upadku imperialnych ambicji i autorytarnej machiny państwowej Federacji Rosyjskiej – powiedział Woronczenko.

Czytaj też:

Ukraina oskarżyła Rosję o blokowanie portów na Morzu Azowskim, Rosja zaprzecza

/unian.ua/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!