Wiadomości

Tymczasowe areszty dla trzech Kameruńczyków za udział w grupie przestępczej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Końcem ubiegłego tygodnia na wniosek Prokuratury Okręgowej w Katowicach sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 3 Kameruńczyków w związku z zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Mężczyźni usłyszeli prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy. Kwota objęta zarzutami to 366 tysięcy euro. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Jak ustalono zorganizowana grupa przestępcza, której członkami byli zatrzymani, działała w okresie od stycznia do marca 2020 roku na terenie Polski. Członkowie tej grupy zakładali, przy wykorzystaniu przerobionych lub utraconych paszportów, rachunki bankowe, na które następnie przelewali pieniądze pochodzące z oszustw, popełnianych za pośrednictwem sieci Internet. Kolejno środki pieniężne przekazywane były na dalsze rachunki bankowe, tak aby utrudnić stwierdzenie ich przestępczego pochodzenia.

W toku dotychczasowych czynności wykonywanych w śledztwie zabezpieczono środki pieniężne w kwocie prawie 2.8 miliona złotych, 558 tysięcy euro oraz prawie 40 tysięcy dolarów amerykańskich.
Śledztwo ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

Dział Prasowy
Prokuratury Krajowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!