Wiadomości

“Tygodnikowi Zamojskiemu” sąd zakazał publikacji tekstów na temat miejskiej spółki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Okręgowy w Zamościu wydał postanowienie zabezpieczające, zakazując “Tygodnikowi Zamojskiemu” (Wydawnictwo Zamojskie) publikacji na temat miejskiej spółki Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (PGK) przez 11 miesięcy. Wydawca ma też usunąć ze strony internetowej artykuły na temat spółki – informuje portal press.pl.

Dziennikarka „TZ” Jadwiga Hereta w sierpniu 2018 roku opisała w artykule „Centralne Biuro Antykorupcyjne w PGK”, że zamojska spółka PGK wybrała w przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej ofertę miejscowej firmy za 8,5 mln zł, odrzucając o 2 mln tańszą propozycję firmy z Gdańska. Rada nadzorcza stwierdziła nieprawidłowości w przetargu i zawiadomiła prokuraturę. Postępowanie w tej sprawie trwa, jest przedłużone do 20 grudnia.

Kolejne teksty tygodnika dotyczyły m.in. zaniżenia ceny wywozu śmieci czy bliskich relacji łączących prezesa PGK Jarosława Maluhę z prezydentem Zamościa Andrzejem Wnukiem.

– Niemal po każdej publikacji byliśmy zasypywani żądaniami sprostowań, wezwaniami do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych czy usunięcia publikacji ze strony internetowej. Jednocześnie ujawnialiśmy kolejne afery w spółce – mówi Hereta.

We wrześniu do Sądu Okręgowego w Zamościu wpłynął pozew o ochronę dóbr osobistych PGK przeciwko wydawnictwu, redaktorowi naczelnemu Michałowi Kamińskiemu i autorce tekstów. Sąd 4 listopada wydał postanowienie zabezpieczające, zakazując „TZ” publikacji na temat działalności PGK na okres 11 miesięcy. Nakazał też usunięcie na 11 miesięcy 10 artykułów na temat spółki ze strony internetowej Tygodnikzamojski.pl. Tygodnik ma również zakaz nazywania PGK „spółką niczyją” i „rodzinnym folwarkiem”. Sędzia Justyna Rzepa w uzasadnieniu postanowienia napisała, że „zakaz publikacji stanowi realizację roszczenia o zapobieżenie naruszeniom w przyszłości. Rozpowszechnianie w toku procesu określonych treści zagraża celowi procesu”.

/press.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!