Wiadomości

Turecki parlament opowiedział się za wysłaniem tureckich wojsk do Libii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Parlament turecki poparł wniosek prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana w sprawie wysłania tureckich wojsk do Libii, o co zwrócił się do władz Turcji Libijski Rząd Porozumienia Narodowego. Za wnioskiem głosowało 325 posłów, przeciwko było 184 posłów.

Przypomnijmy, że 75-letni Chalifa Haftar, były generał armii Kadafiego, który później dołączył do buntu przeciwko niemu, początkowo kontrolował wschodnią część kraju, przede wszystkim wybrzeże, z głównym ośrodkiem w Bengazi. Na początku tego roku przejął kontrolę nad bogatą w ropę pustynią na południu kraju, a 4 kwietnia ruszył ze swymi wojskami na Trypolis, pozostający pod kontrolą rządu, na którego czele stoi Faiz Saradż. Wiosenna ofensywa wojsk Haftara została jednak zatrzymana, przy czym istotną rolę w jej powstrzymaniu odegrały wprowadzone do walki tureckie drony uderzeniowe.

12 grudnia dowódca Libijskiej Armii Narodowej (LNA) feldmarszałek Chalifa Haftar w przemówieniu nadawanym przez telewizję Al Arabiya wezwał swoje siły do podjęcia rozstrzygającego natarcia na centrum Trypolisu, dodając, że będzie to „ostateczna bitwa” o stolicę.

W toczącej się wojnie Turcja konsekwentnie wspiera rząd w Trypolisie (GNA), a Rosja, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska wspierają armię Chalify Haftara (LNA). 9 grudnia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w państwowej tureckiej telewizji TRT, iż Turcja jest gotowa do wysłania swych wojsk do Libii. Wcześniej, mianowicie 27 listopada 2019 roku, rząd turecki zawarł z władzami libijskimi, kontrolującymi obecnie jedynie Trypolis, Syrtę, Misratę oraz niewielkie terytorium w rejonie tych miast, dwie umowy – jedną, która dotyczy granicy morskiej, co wywołało gwałtowne protesty Grecji i Cypru, i drugą – o współpracy wojskowej.

W obliczu ofensywy wojsk Chalify Haftara na Trypolis Rząd Porozumienia Narodowego zwrócił się do Turcji o przysłanie wojsk i pomoc w walce przeciwko LNA. Dziś parlament turecki dał zielone światło do przeprowadzenia operacji militarnej w Libii.

Czytaj też:

Po co nam wiedzieć, co dzieje się w Syrii i w Libii?

/aa.com.tr/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!