Felietony

Szwedzi wobec III Rzeszy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W obecnych czasach coraz częściej nasza Ojczyzna staje się ofiarą ataków o rzekomy antysemityzm i rzekomą współpracę z Niemcami. Ataki często kierowane są ze strony państw, które bezpośrednio współpracowały z nazistowskimi Niemcami, przyczyniając się poprzez swoje kontakty handlowe do rozwijania morderczej machiny Niemiec, grabiącej i mordującej Słowian. Dziś dla Państwa dalsza część, związana ze współpracą “neutralnej” Szwecji z nazistowskimi Niemcami w okresie II wojny światowej.

W listopadowym numerze z 1943 roku polskiej gazety “Dziennik Żołnierza APW” czytelnicy mogli dowiedzieć się o “ostrej reakcji Szwecji” z powodu odmowy szwedzkim statkom prawa przepływania przez cieśninę Skagerrak. Uważny czytelnik mógł jednak zauważyć, że Szwecja w tym okresie stawała się trudnym partnerem do rozmów z Niemcami nazistowskimi. Spowodowane to było jednak nie protestem wobec polityki Niemiec w stosunku do podbitych państw, lecz przez (…) niedostarczenie kilku milionów ton węgla przyrzeczonych Szwecji przez Niemcy, co w konsekwencji wywołało powściągliwość szwedzką w sprawie wywozu rud żelaznych do Niemiec[1].

Pomimo możliwość dalszego wzbogacania się na dozbrajaniu nazistowskich Niemiec, relacje handlowe nie zostały zerwane. Doprowadziło to do sytuacji, że w kwietniu 1944 roku rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych przesłały notę przez swoich ambasadorów do rządu Szwecji, aby zaprzestała sprzedaży stali do III Rzeszy Niemieckiej[2]. W maju 1944 roku poselstwo brytyjskie w Sztokholmie rozpoczęło rozmowy z producentami łożysk kulkowych, gdyż w interesie państw alianckich leży (…) by, Szwecja zaprzestała eksportu tego ważnego materiału wojennego do Rzeszy[3].

Dalsza współpraca gospodarcza między Szwecją a Niemcami doprowadziła do tego, że w lipcu 1944 roku amerykański departament wojny ogłosił czarną listę firm szwedzkich, które ściśle współpracują z niemiecką machiną wojenną. Na liście tej znalazło się łącznie 53 szwedzkie przedsiębiorstwa[4][1] Ostra reakcja Szwecji z powodu niemieckiej blokady, Dziennik Żolnierza APW, 1943, nr 41, s.1.

[2] Noty W.Brytanii i Stanów Zjednoczonych do Szwecji i Hiszpanii, Dziennik Żołnierza APW, 1944, nr 42, s.4.

[3] Wezwanie do zaprzestania współpracy, Dziennik żołnierza APW, 1944, nr 67, s.1.

[4] Czarna lista współpracujących z Rzeszą, Dziennik Żołnierza APW, 1944, nr 87, s.4.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!