Wiadomości

Turcja rozmieściła wojska na granicy z Iranem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W odpowiedzi na rozpoczęcie ćwiczeń wojskowych w Azerbejdżanie Południowym w Iranie Turcja wysłała na irańską granicę siły specjalne, pojazdy wojskowe oraz czołgi. Równocześnie samoloty Tureckich Sił Zbrojnych, a także drony Bayraktar TB2 i Akcini patrolują przestrzeń powietrzną przy granicy z Iranem.

Napięcie sięga zenitu, zwłaszcza że wiele wskazuje na to, że w każdej chwili mogą rozpocząć się walki na wielką skalę w syryjskim Idlibie…

Skierowanie przez Turcję dodatkowych sił w rejon granicy z Iranem jest związane ze wzrostem napięciach między Iranem i Azerbejdżanem, który to jest najbliższym sojusznikiem Turcji. Wszystko zaczęło się od ustanowienia przez Azerbejdżan punktu kontrolnego (w jego granicach) na drodze Gafan-Goris, z której korzystają irańskie ciężarówki zdążające do Armenii i Górskiego Karabachu.

Służby Azerbejdżanu aresztowały dwóch obywateli Iranu – kierowców ciężarówek, którzy to mieli przedstawić fałszywe dokumenty przewozowe. W reakcji na to irański MSZ zażądał natychmiastowego uwolnienia aresztowanych i zaprzestania nękania irańskich kierowców.

W kierunku granicy irańsko-azerbejdżańskiej ruszyły kolumny wojskowe, w szczególności pododdziały 31 Dywizji Gwardii Rewolucyjnej Aszura. Na drogach prowadzących w kierunku granicy zaobserwować można było pojazdy opancerzone, czołgi, transportery opancerzone, artylerię lufową i wyrzutnie rakietowe. Wśród tych ostatnich są wielolufowe wyrzutnie rakietowe oraz wyrzutnie rakiet kierowanych kierowanych i balistycznych. Drony i śmigłowce Strażników Rewolucji Islamskiej przelatują nad obszarami granicznymi.

Rośnie napięcie między Iranem i Azerbejdżanem

Towarzyszą temu ostre wypowiedzi padające z obu stron…

Hassan Ameli, przedstawiciel Aliego Chameneiego, najwyższego przywódcy Iranu, w ostanie Ardabil, w piątkowych kazaniach zagroził Azerbejdżanowi, by „nie bawił się ogonem lwa”. Słowa te wywołały żywe reakcje, tym bardziej że przytłaczająca większość mieszkańców leżącego w Południowym Azerbejdżanie ostanu Ardabil stanowią Turcy.

– Kontrolujemy przejeżdżające samochody, ustanawiając posterunek na naszej własnej ziemi, nie ingerując w czyjeś wewnętrzne sprawy. Iran jest tym zaniepokojony i mówi: „Nie baw się ogonem lwa”, odpowiadamy: „jeśli masz ogon, odetniemy go” – powiedział azerbejdżański deputowany Mammadov.

Dziś zaprezentowano film z irańskich ćwiczeń wojskowych odbywających się tuż przy granicy z Azerbejdżanem.

W tym kontekście przypominamy artykuł zamieszczony na naszym portalu w maju bieżącego roku, który ukazał się też w w papierowym wydaniu magazynu Magna Polonia:

Persowie straszą azerbejdżańskim imperializmem

Wszystko to dzieje się w sytuacji, gdy dochodzi do wyraźnego wzrostu napięcia w Syrii. 29 września tygodnia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wybiera się do Soczi, gdzie ma się spotkać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Tureckie Siły Zbrojne w Idlibie postawione zostały w stan gotowości bojowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!