Felietony

Turcja: Kılıçdaroğlu z gołębia przeistacza się w jastrzębia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przed drugą turą Kemal Kılıçdaroğlu uderza w nacjonalistyczne tony i przybiera agresywne pozy…

Najwyraźniej jego sztab doszedł do wniosku, że ci wyborcy, którzy poparli go w pierwszej turze, pomimo tej zmiany pozostaną przy nim, a musi on podjąć zdecydowane działania na rzecz pozyskania nowych wyborców.

Przypomnę, że w pierwszej turze Erdogan zdobył 49,52% głosów, Kılıçdaroğlu – 44,88%, a Sinan Ogan – 5,17. Lider Partii Zwycięstwa (Zafer Partisi) Ümit Özdağ poinformował wczoraj, że rozmawiał telefonicznie z Kemalem Kılıçdaroğlu i że dziś odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział Sinan Ogan, Ümit Özdağ i Kemal Kılıçdaroğlu.

Gdybym miał pokusić się o analogię do Polski, to wspierające Erdogana – AKP i MHP to odpowiednik PiS i Solidarnej Polski. CHP, na którego czele stoi Kılıçdaroğlu, to ichniejsze PO, przy czym ma on też poparcie całej tamtejszej opcji lewicowo-liberalnej. Z kolei Sianan Ogan to taki ichniejszy Krzysztof Bosak, a Zafer Partisi to odpowiednik Konfederacji.

Nie czekając na rezultat tego spotkania, najwyraźniej licząc, że w ten sposób pozyska wyborców Ogana, Kılıçdaroğlu zaczął uderzać w nacjonalistyczne tony i przybiera agresywne pozy. Czy tureccy wyborcy dadzą się na to nabrać?

Erdogan wyśmiewa nacjonalistyczny zwrot Kılıçdaroğlu i antyuchodźczą retorykę. „Teatr „przebaczenia” został w ciągu jednego dnia zastąpiony najbardziej prymitywną, najbardziej bezwzględną, najbardziej niesławną formą faszyzmu” – stwierdził Recep Tayyip Erdogan.

Tymczasem warto odnotować, że najniższa frekwencja była w regionach, gdzie dominują Kurdowie, głosujący w większości na Kılıçdaroğlu. Czy więc raczej nie tu winien on szukać dodatkowych głosów, zamiast zabiegać o poparcie wyborców Ogana, co może z kolei zniechęcić Kurdów do udziału w drugiej turze?

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!