Wiadomości

Tunel pod Świną. Jest nowa data otwarcia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mieszkańcy Świnoujścia i turyści już niedługo odetchną z ulgą. Budowany od marca 2021 roku tunel pod Świną zostanie otwarty jeszcze przed wakacjami.

Dwie przeprawy promowe między wyspami Wolin i Uznam, to obecnie (nie licząc okrężnej drogi przez Niemcy) jedyne połączenia z zachodnią części Świnoujścia. To dlatego przeprawa tunelem przez Świnę jest dla mieszkańców i turystów tak ważna. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym znacząco skróci dojazd do nadmorskiej miejscowości.

Mimo wcześniejszych zapewnień tunel pod Świną w Świnoujściu nie zostanie otwarty 15 czerwca, lecz w drugiej połowie miesiąca. Pierwsze samochody przejadą nim pod koniec czerwca. Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz na antenie Radia Szczecin powiedział, że tunel pod Świną zostanie otwarty prawdopodobnie około 20 czerwca. Termin otwarcia tunelu potwierdził także, rzecznik prasowy prezydenta Jarosław Jaz informując, że pozwolenie na użytkowanie tunelu pod Świną zostanie wydane 20 czerwca.

Budowa tunelu została już zakończona, trwają odbiory. Przejazd pod Świną z wyspy Uznam na Wolin i z powrotem testowali już ratownicy medyczni z pogotowia ratunkowego, a wcześniej podwodne połączenie drogowe sprawdzali kierowcy z Komunikacji Autobusowej.

W nowo oddanym tunelu będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h, a cały przejazd będzie objęty odcinkowym pomiarem prędkości. W momencie otwarcia przeprawa pod Świną (1780 m) będzie trzecim najdłuższym tunelem w Polsce i najdłuższym tunelem podwodnym. Jezdnia w tunelu będzie mieć 11 m szerokości, dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m (po jednym w każdym kierunku) oraz pasy awaryjne (2 m).

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!