Europa Wiadomości

Trybunał w Hadze wydał nakaz aresztowania wysokich rosyjskich dowódców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po głośnym wniosku o ściganie żydowskich zbrodniarzy wojennych, Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania  Siergieja Szojgu i Walerija Gierasimowa.

Trybunał w Hadze wydał nakaz aresztowania wysokich rosyjskich dowódców. Jak czytamy w komunikacie Międzynarodowego Trybunału Karnego, nakazy aresztowania wysokich rangą moskiewskich urzędników wydano 24 czerwca w związku z domniemanymi zbrodniami popełnionymi co najmniej od 10 października 2022 roku do co najmniej 9 marca 2023 roku. Dowódcom zarzuca się celowe kierowanie ataków na obiekty cywilne, powodowanie nadmiernych i przypadkowych szkód wymierzonych w cywili, a także popełnianie przestępstw polegających na czynach nieludzkich.

W czasie, o którym mowa w dokumencie MTK, Szojgu pełnił funkcję ministra obrony narodowej Federacji Rosyjskiej, z kolei Gierasimow piastował urząd szefa sztabu generalnego armii oraz pierwszego wiceszefa MON.

“Izba Przygotowawcza II uznała, że istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, iż obaj podejrzani ponoszą odpowiedzialność za ataki rakietowe przeprowadzone przez rosyjskie siły zbrojne na ukraińską infrastrukturę elektroenergetyczną” – napisano w komunikacie. Dookreślono również, że MTK dostrzega przesłanki jakoby podczas dokonywania ostrzałów obiektów wojskowych przez armię rosyjską dochodziło również do celowych nalotów na budynki cywilne.

“Istnieją zatem uzasadnione podstawy, aby sądzić, że podejrzani umyślnie spowodowali wielkie cierpienie albo poważny uszczerbek na zdrowiu psychicznym lub fizycznym, ponosząc w ten sposób odpowiedzialność karną za zbrodnię przeciwko ludzkości polegającą na czynach nieludzkich” – podkreślili autorzy komunikatu.

W dalszej części stwierdzono, że “mając na uwadze, że kluczowe zarzuty faktyczne zostały należycie poparte dowodami i innymi istotnymi materiałami przedstawionymi przez prokuraturę na tym etapie postępowania, Izba uznała, że spełnione zostały ustawowe przesłanki do wydania wnioskowanych nakazów aresztowania”.

NASZ KOMENTARZ: Tym ruchem Trybunał w Hadze może wrócić do łask Stanów Zjednoczonych i ich akolitów, choć niełatwo będzie im zapomnieć wcześniejszego pomysłu ścigania bezcennych Żydów, którzy mieli pozostać całkowicie bezkarni.

Polecamy również: Izrael przygotowuje się na nakazy aresztowania zbrodniarzy, wydane przez MTK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!