Felietony

Trwają zgłoszenia do Rajdu „Hardego”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pod koniec września już po raz 33. odbędzie się Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego”. Ta nowoczesna i połączona z rozrywką forma opowiadania historii jest adresowana przede wszystkim do młodzieży. Olkuski Rajd jest jednym z najstarszych tego typu wydarzeń w Polsce.

Uczestnicy, podzieleni na kilkuosobowe drużyny, wcielą się w rolę konspiratorów podziemia niepodległościowego i będą wykonywać zadania, przed jakimi stawali ponad siedemdziesiąt lat temu ich rówieśnicy. W tym niezwykłym cofnięciu się w czasie pomogą im rekonstruktorzy oraz historyczne miejsca, w których będzie rozgrywała się fabuła.

W pierwszym dniu (27 września) drużyny pokonają trasę z Olkusza pociągiem do Jaroszowca skąd wyruszą w drogę powrotną, z kolei drugiego dnia (28 września) miejscem startu będzie Wolbrom, zaś metą Udórz.

Celem inicjatywy jest m.in. upowszechnienie wiedzy historycznej i walorów turystycznych regionu. Podsumowanie pierwszego dnia zmagań zaplanowano w ZS nr 3 w Olkuszu w piątek 27 września około godziny 16:00, zaś uroczyste zakończenie Rajdu rozpocznie się w sobotę 28 września o godz. 15:00 mszą świętą w kaplicy w Udorzu. Następnie uczestnicy przejdą do remizy OSP, gdzie odbędzie się ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i poczęstunek.

Organizatorami wydarzenia są PTTK Olkusz oraz Światowy Związek Żołnierzy AK w Olkuszu, przy wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika, Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu, Nadleśnictwa Olkusz, Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu oraz sołtysa i Koła Gospodyń Wiejskich w Udorzu. Wydarzenie jest objęte patronatem Starosty Olkuskiego Bogumiła Sobczyka. Więcej szczegółów można znaleźć pod linkiem:

https://www.facebook.com/events/2421948471428294

Oddział Gerarda Woźnicy „Hardego” był największym zgrupowaniem partyzanckim działającym na ziemi olkuskiej podczas II wojny światowej. W strukturze Armii Krajowej wchodził w skład Oddziału Rozpoznawczego „Surowiec” 23. Śląskiej Dywizji Piechoty AK.

Konrad Kulig

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!